Děti mají více energie než vytrvalostní sportovci, zjistili vědci. Potvrdili to, co vyčerpaní rodiče už dlouho tuší, a také skutečnost, že průměrný dospělý jedinec dětem v podstatě nemůže stačit.
Malé děti mají více energie než vytrvalostní sportovci, popsala vědecká studie
Studie vědců z Université Clermont Auvergne ve střední Francii navíc ukázala, že otcové a matky, kteří doufají, že své potomky dokážou unavit tak, aby v noci tvrdě spali, si mnohdy dělají marné naděje. Děti se totiž velmi rychle dokážou zotavit a vrátit se na vrchol své aktivity dříve, než rodiče stačí říct „lehni si“, dodal britský list Telegraph.
„Přišli jsme na to, že děti více využívají svůj aerobní metabolismus, a vysoká fyzická zátěž je tak méně unaví,“ řekl vedoucí studie Sébastien Ratel, který se zabývá fyziologií sportovních disciplín. „Děti se také umějí rychle vzchopit, a to dokonce rychleji než dospělí vytrvalostní sportovci,“ tvrdí vědec.
Dětský organismus je dokonalý
Srdeční rytmus dětí se podle něj rychleji vrací k normálu a v jejich svalech se rychleji snižuje hladina kyseliny mléčné, která se uvolňuje při intenzivní námaze. „To možná vysvětluje, proč se zdá, že děti jsou schopné hrát si a hrát a hrát ještě dlouho poté, co se dospělí unaví,“ uvedl Ratel.
Předchozí výzkumy podle The Daily Telegraph ukázaly, že děti se při fyzických aktivitách neunaví tak rychle jako netrénovaní dospělí, a mělo se za to, že jejich energie je srovnatelná s vytrvalostními sportovci. Prokázané to ale nebylo.
Vědci proto pro svůj výzkum najali dvanáct dětí ve věku 9 až 11 let, dvanáct netrénovaných mužů a třináct mužů, kteří se věnovali vytrvalostním sportům, například triatlonu na národní úrovni, běhu na dlouhé tratě nebo cyklistice. Všechny požádali, aby dvakrát po dobu sedmi vteřin sprintovali s pomocí odporového zařízení. Po tomto výkonu následoval minutový odpočinek, během nějž vědci měřili energetický výdej účastníků při této aerobní zátěži, tedy výkonu za dostatečného přísunu kyslíku.
Při druhé části výzkumu účastníci po dobu 30 vteřin co nejrychleji šlapali na stacionárním kole. Vědci přitom provedli test, který slouží ke zjištění anaerobní kapacity organismu. Při anaerobním cvičení totiž není využíván kyslík a tvoří se laktát, který způsobuje svalovou únavu. Vědci po tomto testu měřili tep, hladinu kyslíku a odbourávání laktátu, aby získali informace, jak rychle se účastníci vrátí zpět do formy.
Sportovci proti dětem nemají šanci
Zjistili, že svaly dětí lépe odolávají svalové únavě a že děti se po vysoké fyzické zátěži rychleji zotaví, a to rychleji než dobře trénovaní dospělí vytrvalostní sportovci.
Vědci doufají, že jejich závěry pomohou rozvíjet sportovní schopnosti dětí a napomohou rovněž k pochopení toho, jak se tělo od dětství do dospělosti mění.
Podle spoluautora studie, australského vědce Anthonyho Blazeviche, výzkum ukázal, že děti mají často velmi dobrou svalovou vytrvalost, a při rozvíjení jejich sportovního potenciálu je tak dobré zaměřit se na jiné oblasti, jako je sportovní technika, rychlost nebo svalová síla.