Singapurský robot umí skládat nábytek IKEA. Zatím pomaleji než člověk

Týmu vědců z Technologické univerzity Nanyang v Singapuru se podařilo vyvinout robota, který samostatně vymyslel a následně realizoval plán sestavení dřevěné židle z obchodního řetězce IKEA. Po několika neúspěšných pokusech a úpravách systému se to přístroji nakonec povedlo za 20 minut a 19 sekund.

K sestavení židle typu Stefan musel robot sestávající ze dvou ramen se speciálními svorkami zvládnout několik lidských dovedností. Vycházel přitom ze seznamu instrukcí o tom, jak do sebe různé kusy nábytku zapadají. Ty do systému vložili jeho autoři. Poté už si ale musel s hromádkou rozsypaných součástí poradit sám:

„Když se nad tím zamyslíte, vyžaduje to vnímání, vyžaduje to naplánovat si pohyb, vyžaduje to koordinaci robota s okolím, vyžaduje to přenášení předmětu dvěma končetinami zároveň,“ řekl deníku NYT jeden z autorů pokusu Quang-Cuong Pham.

„Protože tento úkol vyžaduje tolik pro robota zajímavých dovedností, měli jsme pocit, že by to mohl být dobrý způsob, jak se dostat na hranici našich schopností,“ dodal. Vědci o úspěchu informovali v odborném časopise Science.

Analýza a syntéza

Podobně jako člověk začal singapurský robot svoji práci tím, že si nejdříve obhlédl kusy židle ležící před ním. Trojrozměrnou kamerou si vše vyfotil a snímky porovnával s uloženým „návodem“. Poté asi 11 minut rozmýšlel způsob, jak židli co nejrychleji postavit, aniž by u toho ramena narážela do sebe nebo do dřevených dílů. Provedení plánu trvalo bezmála devět minut.

Oněch dvacet minut bylo vyvrcholením tříleté práce a tým autorů nyní chce prozkoumat, jaké další úkoly dokáže automatizovat. Jejich pokus není prvním svého druhu, neboť už v roce 2013 skupina na Massachusettském technologickém institutu přišla s „IkeaBotem“, který dovedl postavit konferenční stolek Lack. Židle ale podle NYT představovala náročnější výzvu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
před 9 mminutami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 18 hhodinami

Vesmír může skončit mnohem dříve, než vědci předpokládali

Na základě teorií Stephena Hawkinga přišli nizozemští vědci s novou hypotézou o konci vesmíru. Podle ní by měla trvat existence kosmu jen zlomek dříve odhadovaného času.
před 22 hhodinami

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
12. 5. 2025

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
12. 5. 2025

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
12. 5. 2025

KLDR pytlačí a pašuje ohrožená zvířata, některá už vyhubila

Severokorejská vláda se silně podílí na neudržitelném a nezákonném obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který zahrnuje i druhy chráněné vlastními zákony. Představuje tak hrozbu pro obnovu biologické rozmanitosti v regionu, uvádí nová studie vědců z Londýna.
12. 5. 2025

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
12. 5. 2025
Načítání...