Vědci v nové studii popsali, že lidé si všímají celé řady nenápadných znaků, z nichž si mohou poskládat obrázek nemocného. Například bledé rty, pokleslá ústa nebo klesání víček se vizuálně projevuje už pár hodin poté, co infekce propukne.
„Používáme množství drobných informací z tváří jiných lidí a zřejmě tímto způsobem posuzujeme jejich zdravotní stav prakticky neustále,“ uvedl pro Guardian John Axelsson, spoluautor výzkumu a profesor na Stockholmské univerzitě.
Jak poznáme nemocného?
Axelsson a jeho kolegové svůj výzkum zveřejnili v odborném časopise Proceedings of the Royal Society B. Popsali v něm, jak pokus probíhal. Šestnácti dobrovolníkům vpichovali placebo a jednou jim místo něj vbodli molekuly E coli – ty velmi rychle vyvolávají příznaky podobné chřipce. Účastníci experimentu netušili, jakou injekci dostali, dvě hodiny po vpíchnutí je pak vědci vyfotografovali.
Tyto snímky pak vědci ukázali 62 jiným dobrovolníkům, kteří měli posoudit, kdo je na fotce zdravý a kdo nemocný, na každý obrázek se přitom směli podívat jen na pouhých pět sekund.
Výsledky ukázaly, že nemocného člověka dokázali lidé odhalit jen s o něco větší pravděpodobností, než kdyby se řídili prostou náhodou – uspěli v tom jen v 52 procentech. Zajímavější ale je, že zdravého člověka správně rozpoznali v 70 procentech.
Problém bližního
Podle Axelssona také velmi záleží na tom, kdo se na fotografie dívá – pokud se lidé dobře znají, budou podle něj výsledky mnohem lepší než v tomto experimentu, kde se jednalo o zcela neznámé osoby.
Vědci pak experiment zopakovali s jinou podobně velkou skupinou a lehce odlišnou metodikou; tentokrát měli lidé posuzovat, jak moc nemocné se jim osoby na fotkách jeví a co jim na nich připadá jako nezdravé. Z tohoto experimentu vyplynulo, že nejspolehlivějšími znaky pro určení nemoci byly suché oči a bledá pleť, byť pokusné osoby zaznamenaly i několik dalších projevů: světlé rty, pokleslá víčka nebo oteklé rysy v tváři.