Vesmírné divadlo 2018 předvede úplné zatmění Měsíce i meteorické roje

Hned několik zajímavých úkazů nabídne letos pozorovatelům noční obloha. V těchto dnech má ideální pozorovací podmínky planeta Merkur, o víkendu se k sobě na obloze přiblíží Mars a Jupiter. Nejvýznamnější astronomické úkazy ale přijdou až v létě, a to úplné zatmění Měsíce a velká opozice Marsu.

Planeta Merkur je dobře pozorovatelná už od začátku roku a tento stav vydrží několik dní. „Najdeme ji na ranní obloze nad jihovýchodem, kde vychází téměř dvě hodiny před Sluncem,“ upozornil místopředseda České astronomické společnosti a mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

V noci na středu už nastal také první letošní úplněk a byl to hned takzvaný superúplněk. Označuje se tak jev, když je Měsíc na své eliptické dráze nejblíže Zemi, takže na obloze je o něco větší než jindy a také více svítí. Při druhém lednovém úplňku bude z některých částí Země pozorovatelné úplné zatmění Měsíce, Evropa k nim ale nepatří. V této zeměpisné délce vyjde totiž Měsíc až ve chvíli, kdy začne vystupovat z polostínu.

Výčet zajímavých lednových pozorování tím ještě nekončí. „Večer 3. ledna má maximum jeden z nejbohatších meteorických rojů roku Quadrantidy,“ uvedl dále Suchan. V ranních hodinách jsou jasně vidět planety Mars a Jupiter, které se k sobě na obloze nejvíce přiblíží 7. ledna po půlnoci.

Úplné zatmění potrvá maximální dobu 

Dva významné úkazy se očekávají v létě a shodou okolností připadnou na stejný den. V pátek 27. července nastane úplné zatmění Měsíce, při kterém Měsíc projde středem zemského stínu. Znamená to, že bude ještě tmavší než při jiných zatměních. „Fáze úplného zatmění potrvá nejdelší možnou dobu 1 hodinu a 44 minut. Takové zatmění Měsíce jsme naposledy mohli pozorovat v roce 2011 a další nás čeká až v roce 2029,“ uvedl Suchan.

Na stejný den připadá i velká opozice Marsu, což je stav, kdy se Mars přiblíží k Zemi a zároveň bude proti Slunci. Díky tomu jej pozorovatelé uvidí celou noc.

Čtvrtá planeta Sluneční soustavy se tentokrát přiblíží k Zemi na 57,5 milionu kilometru a dalekohledem na ní bude možné sledovat větší detaily. „Dobrá pozorovatelnost Marsu se neomezí jen na datum opozice se Sluncem, ale potrvá od poloviny července do konce první srpnové dekády,“ sdělil dále místopředseda České astronomické společnosti.

Lovci meteorů se mají na co těšit

Mezi další oblíbené úkazy na obloze patří i výrazné meteorické roje. Letos budou mít Perseidy maximum 13. srpna a Geminidy 14. prosince.

Perseidy byly ze střední Evropy velmi dobře viditelné předloni. Jejich snímek, který pořídil Petr Horálek ze slovenské Vrchteplé, v minulosti ocenil i americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA), když ho vybral do rubriky Astronomický snímek dne.