Jde to i bez lidí. O pole se ve všem postarají už jen roboti, prokázal experiment

Vesnice nejen v České republice se vylidňují – lidské práce v zemědělství je potřeba stále méně. A jak dokázal experiment s roboty, v budoucnu už lidé na polích nebudou potřeba vůbec.

Přechod k zemědělství vlastně stál na počátku moderního člověka. Lidé se mohli začít usazovat dlouhodobě na stejných místech, díky tomuto způsobu získávání potravy měli dost energie na to, aby přečkali doby neúrody. A také se mohli začít usazovat ve stále větších společenstvích. Úsvit 21. století ale naznačuje, že lidé zemědělství zase opustí – o práci na polích se zřejmě v budoucnosti začnou stále více starat stroje.

10 minut
Pole bez lidí
Zdroj: ČT24

Vědci z Harper Adams University ve Velké Británii se už nějaký čas starají o půdu pouze pomocí strojů – člověk na experimentální pozemek v anglickém Shropshiru vůbec nevkročí. O všechnu práci se tam starají robotizované traktory a kombajny, za monitoring a dohled zodpovídají drony, které vše kontrolují ze vzduchu.

Stroje zasely, postaraly se o odběr půdy pro stanovení jejích vlastností, zabezpečily rostliny pomocí herbicidů a insekticidů a nakonec bez problémů sklidily úrodu ječmene.
Podívejte se, jak taková plně robotizovaná polnost vypadá:


Výsledky robotů zatím ale příliš neoslnily, bez dohledu člověka se dopouštějí řady chyb a tento projekt tedy není doposud schopný reálného provozu v praxi. Projekt nazvaný „Hands Free Hectare“ má zatím výnos pouhých 4,5 metrických tun ječmene na hektar, zatímco na normálním statku obhospodařovaném lidmi by se pohyboval kolem 6,8 metrických tun na hektar.

Jde však zatím jen o pilotní projekt, vlastně jen o důkaz, že takový koncept pole bez člověka může technicky fungovat a může tedy lidi zbavit namáhavé repetitivní práce. Doposud nešlo o optimalizaci výkonu. Vědci, kteří na tomto experimentu pracují, již ale narazili na několik výhod, s nimiž předem nepočítali – například robotizovaná zemědělská technika může využívat lehčí stroje, které tak nezatěžují a nepoškozují půdu.

Stroje se díky metodám strojového učení a neurálních sítí jsou schopné ze svým omylů poučit, řada situací a scénářů se dá předem nasimulovat v počítači, takže na rozdíl od lidí již budou na pole vyrážet zkušení zemědělci.

Důkaz z USA

Že nejde jen o nesplnitelný sen, dokazuje i zájem velkých výrobců zemědělské techniky o tyto technologie. Na začátku září jeden z největších světových výrobců traktorů, společnost John Deere, koupila společnost ze Silicon Valley zaměřenou na využití umělých inteligencí specializovaných na ničení plevele. Zaplatila za ni 300 milionů dolarů.

8 minut
EU a roboti
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Kdy jít na zkoušku? Podle nové studie se vyplatí čas kolem oběda

Výsledky ústní zkoušky na školách by měly odrážet hlavně to, jak dobře se student připravil. Italští vědci teď ale při analýze dat narazili na další faktory, jež výsledek ovlivňují. A se znalostmi studentů mají podle všeho jen málo společného.
před 20 hhodinami

Houby klíčové pro chod ekosystémů jsou málo chráněné, upozornili vědci

V chráněných územích se nachází méně než deset procent oblastí s nejvyšší rozmanitostí takzvaných mykorhizních hub, které žijí v symbióze s kořeny rostlin. Vyplývá to ze studie mezinárodního týmu vědců, který využil největší světovou databázi půdních hub GlobalFungi spravovanou Mikrobiologickým ústavem Akademie věd.
před 21 hhodinami

„Mně nic není!“ Lékaři v IKEMu chlapci transplantovali játra a ledviny naráz

Výjimečnou transplantaci jater a ledviny provedli v pražském IKEMu devítiletému chlapci jménem Sergiu. Orgány mu selhávaly kvůli dědičné nemoci. Lékaři teď potvrdili, že byl zákrok úspěšný. Dětský program funguje ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí.
26. 7. 2025

Slapové jevy by mohly pomoci předpovědět odlamování ledových ker, tvrdí vědci

Příliv a odliv oceánu můžou způsobit odlamování velkých ledových ker od Antarktidy, tvrdí podle agentury AFP vědci. Ti si ale také myslí, že tento jev lze předvídat. Odlamování ker je přirozený proces, který ovšem může zásadně změnit hladinu moří.
26. 7. 2025

Před 700 miliony let se Země stala sněhovou koulí. Vědci konečně vědí, jak se to stalo

Mezioborový vědecký tým popsal příčiny jedné z nejintenzivnějších změn klimatu, kterou planeta Země prošla před stovkami milionů let. Dokázal, že se na ní podílelo více faktorů současně.
26. 7. 2025

Nehoda concordu byla začátkem konce komerčních nadzvukových letů

Před pětadvaceti lety došlo k nehodě, od níž se začal odvíjet začátek konce jednoho ze snů lidstva, a to ten o komerčním létáním nadzvukovými letouny. Shořel v plamenech letounu Concorde, který tehdy odstartoval z pařížského letiště.
25. 7. 2025Aktualizováno25. 7. 2025

OBRAZEM: Padesát oceněných snímků. Český fotograf zazářil v soutěži NASA

Husarský kousek se podařil českému astrofotografovi Petru Horálkovi. V pátek získal už padesáté ocenění s názvem Astronomický snímek dne NASA (Astronomy Picture Of the Day, zkráceně APOD), které každý den vybírá ten nejhezčí a nejzajímavější snímek vesmíru.
25. 7. 2025

Žloutenky typu A přibývá dramaticky, říká Prymula

Nárůst případů onemocnění žloutenku typu A je v Česku dramatický, říká epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle dat Státního zdravotního ústavu bylo letos k 21. červenci nahlášeno už 928 případů a deset úmrtí. Ve srovnání s celým loňským rokem je dosavadní počet nemocných zhruba o polovinu vyšší. Loni zemřeli dva lidé. Prevencí je zvýšení osobní hygieny a očkování.
25. 7. 2025
Načítání...