Jak budou vypadat továrny budoucnosti? Robotický Průmysl 4.0 se představil v Praze

V Praze vzniklo testovací centrum pro Průmysl 4.0. Pracují v něm roboti a pomůže hlavně menším firmám.

Základnu pro zkušební výrobní linky, na kterých zadané úkoly vykonávají roboti, spustili dnes na Českém vysokém učení technickém (ČVUT). Takzvaný Testbed pro Průmysl 4.0 budou moci využít firmy, aby si otestovaly výrobu v chytrých továrnách předtím, než ji spustí naostro. V Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC), který je součástí ČVUT, za tímto účelem vzniklo také nové centrum. Dnes zahájilo provoz:

Složité výrobní linky, které vyžadují přesnou práci robotů a někdy i jejich přímou kooperaci s lidmi, bývá těžké správně nastavit. Ondřej Maslikiewicz z firmy Factorio Solutions, jež na testbedu s ČVUT spolupracuje, řekl ČTK, že pro zavedení nových linek je nutné znát přesné dispozice výrobních hal a procesy na sebe musí správně navazovat. Případné chyby, kterých se přitom firma dopustí, znamenají velké náklady navíc, časovou ztrátu a případně i znehodnocení části výrobků.

V testbedu na půdě CIIRC si firmy budou moci vše předem vyzkoušet. „Chceme pomoci hlavně malým a středním firmám,“ uvedl Vladimír Mařík, ředitel CIIRC. Pokud podle něj tyto společnosti zvažují nákup dvou či tří strojů, nemohou si dovolit je nakoupit jen „na zkoušku“. „My jim ho (příslušný stroj) poskytneme, případně i virtuálně propojíme,“ vysvětlil Mařík.

Chytré stroje vyrábí, člověk kompletuje

Zakladatelé testbedu a příslušného centra s názvem Národní centrum Průmyslu 4.0 dnes novinářům ukázali příklady chytrých strojů schopných pracovat jako součást výrobních linek. Jedna z nich dokáže vyrábět autíčka podle předem zadaných volitelných parametrů. Předvedený kooperující robot pak ještě nehotové výrobky předává pracovníkovi, který je kompletuje, a opět je od něj odebírá. Dalším ukázaným příkladem byl robotický barman schopný namíchat drink podle výběru zákazníka.

Národní centrum Průmyslu 4.0 založily ČVUT, Vysoké učení technické v Brně, Siemens, Škoda Auto, Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR, inovační centra ve Středočeském a Jihomoravském kraji a několik dalších firem.

Průmysl 4.0 je jiný název pro nadcházející epochu čtvrté průmyslové revoluce, v níž velkou část práce převezmou složité stroje schopné samy řídit výrobu na základě vlastního vyhodnocení dat nebo instrukcí zadaných třeba přes internet. Se čtvrtou průmyslovou revolucí počítá i vláda, která loni schválila koncepci ministerstva průmyslu Národní iniciativa Průmysl 4.0. Ta má připravit firmy v Česku na to, aby byly v nadcházející éře čtvrté průmyslové revoluce konkurenceschopné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 2 hhodinami

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 7 hhodinami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 9 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 11 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 16 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Načítání...