Jak budou vypadat továrny budoucnosti? Robotický Průmysl 4.0 se představil v Praze

V Praze vzniklo testovací centrum pro Průmysl 4.0. Pracují v něm roboti a pomůže hlavně menším firmám.

Základnu pro zkušební výrobní linky, na kterých zadané úkoly vykonávají roboti, spustili dnes na Českém vysokém učení technickém (ČVUT). Takzvaný Testbed pro Průmysl 4.0 budou moci využít firmy, aby si otestovaly výrobu v chytrých továrnách předtím, než ji spustí naostro. V Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC), který je součástí ČVUT, za tímto účelem vzniklo také nové centrum. Dnes zahájilo provoz:

Složité výrobní linky, které vyžadují přesnou práci robotů a někdy i jejich přímou kooperaci s lidmi, bývá těžké správně nastavit. Ondřej Maslikiewicz z firmy Factorio Solutions, jež na testbedu s ČVUT spolupracuje, řekl ČTK, že pro zavedení nových linek je nutné znát přesné dispozice výrobních hal a procesy na sebe musí správně navazovat. Případné chyby, kterých se přitom firma dopustí, znamenají velké náklady navíc, časovou ztrátu a případně i znehodnocení části výrobků.

V testbedu na půdě CIIRC si firmy budou moci vše předem vyzkoušet. „Chceme pomoci hlavně malým a středním firmám,“ uvedl Vladimír Mařík, ředitel CIIRC. Pokud podle něj tyto společnosti zvažují nákup dvou či tří strojů, nemohou si dovolit je nakoupit jen „na zkoušku“. „My jim ho (příslušný stroj) poskytneme, případně i virtuálně propojíme,“ vysvětlil Mařík.

Chytré stroje vyrábí, člověk kompletuje

Zakladatelé testbedu a příslušného centra s názvem Národní centrum Průmyslu 4.0 dnes novinářům ukázali příklady chytrých strojů schopných pracovat jako součást výrobních linek. Jedna z nich dokáže vyrábět autíčka podle předem zadaných volitelných parametrů. Předvedený kooperující robot pak ještě nehotové výrobky předává pracovníkovi, který je kompletuje, a opět je od něj odebírá. Dalším ukázaným příkladem byl robotický barman schopný namíchat drink podle výběru zákazníka.

Národní centrum Průmyslu 4.0 založily ČVUT, Vysoké učení technické v Brně, Siemens, Škoda Auto, Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR, inovační centra ve Středočeském a Jihomoravském kraji a několik dalších firem.

Průmysl 4.0 je jiný název pro nadcházející epochu čtvrté průmyslové revoluce, v níž velkou část práce převezmou složité stroje schopné samy řídit výrobu na základě vlastního vyhodnocení dat nebo instrukcí zadaných třeba přes internet. Se čtvrtou průmyslovou revolucí počítá i vláda, která loni schválila koncepci ministerstva průmyslu Národní iniciativa Průmysl 4.0. Ta má připravit firmy v Česku na to, aby byly v nadcházející éře čtvrté průmyslové revoluce konkurenceschopné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Nejtřeskutější Vánoce Česko zažilo roku 1961. Poslední „ladovské“ o 35 let později

Letošní Vánoce budou ve znamení počasí, které se zřejmě nebude vymykat tak výrazně dlouhodobému průměru jako třeba v loňském roce. Tehdy Česko zažilo masivní oblevu s deštěm, která způsobila zimní povodně poměrně nebývalého rozsahu. Letošní teploty by na Štědrý den měly být lehce nad nulou, pak se bude zřejmě jen zvolna oteplovat. Vánoce ale mohou mít i mnohem odlišnější podobu.
před 10 hhodinami

Odstartovala družice LASARsat, kterou vyrobili čeští středoškoláci

Mladí čeští zájemci o vědu uspěli tam, kde se to mnohdy nepodaří ani velkým firmám. Skupina studentů navrhla, vyrobila a v sobotu také úspěšně poslala do kosmu vlastní družici.
21. 12. 2024

Vědci objevili prastarého předka savců. Žil ještě před dinosaury na Mallorce

Paleontologům se podařilo objevit kosterní pozůstatky tvora, který žil v době, z níž až doposud chyběly fosilní doklady. V odborném časopisu Nature Communications vědci popsali, že se jednalo o zástupce vymřelého podřádu Gorgonopsia, který po Zemi chodil před 270 až 280 miliony lety – tedy ještě před tím, než se stali dominantním druhem dinosauři.
20. 12. 2024

Germáni užívali před bojem drogy, tvrdí nová studie. Český archeolog to vyvrací

Drogy pomáhaly válečníkům v boji – setřást ze sebe strach, necítit bolest, zabíjet jiné lidi. Polští archeologové teď oznámili, že objevili první náznaky toho, že je takto využívali i germánští bojovníci, kteří se postavili římským legiím.
20. 12. 2024

Štědrý den je o deset stupňů teplejší než před 30 lety

Dlouhé roky byly symbolem českých Vánoc pohlednice Josefa Lady. Děti i dospělí na nich tráví Štědrý den v závějích sněhu, vánicích a někdy také bruslí nebo se koulují. Jenže růst teplot způsobil, že na většině území Česka je takové prožití Vánoc už velmi nepravděpodobné.
19. 12. 2024

Měl být zázračným lékem na covid, teď časopis studii o hydroxychlorochinu stáhl

Stačila jedna studie, aby se zvedla vlna zájmu o přípravek hydroxychlorochin. Ten se měl stát na počátku pandemie téměř zázračným lékem proti covidu – jenže po něm zbyla hlavně pachuť, protože se ukázalo, že je neúčinný. A teď, po čtyřech a půl letech, byla zmíněná studie stažena redakční radou časopisu, kde původně vyšla. Tu přitom vedou vědci.
19. 12. 2024

AI projevují známky demence. Čím jsou starší, tím více, ukazuje studie

Téměř všechny přední velké jazykové modely neboli chatboty vykazují známky mírné kognitivní poruchy. Prokázalo se to v testech, které se běžně používají k rozpoznání prvních příznaků demence, popsal britský vědecký žurnál.
19. 12. 2024

USA zastavily invazi obřích sršní. I díky pozorným občanům

Sršně mandarínské nemají v Severní Americe přirozené nepřátele. Když na tento kontinent před pěti lety pronikly, obávali se experti, že jejich invaze může způsobit spoustu problémů. Teď ale úřady oznámily, že se podařilo všechen tento hmyz vyhubit.
19. 12. 2024
Načítání...