Souvislost mezi zraněním mozku a pozdějším nástupem onemocnění jako Alzheimerova choroba a jiné formy demence odhalila mladá vědkyně Valentina Lacovich z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (ICRC).
Potvrzeno: Údery do hlavy jsou rizikovým faktorem pro vznik Alzheimerovy choroby
Příčiny těchto chorob ani efektivní způsob jejich léčby nejsou dosud plně známy, uvedla mluvčí nemocnice Petra Veselá. Podle ní nové poznatky poslouží k dalšímu výzkumu a v budoucnu mohou mít přínos i pro léčbu.
Lacovich dostala za výzkum vztahu mezi poraněním hlavy a pozdějším nástupem neurodegenerativních onemocnění cenu Mezinárodní společnosti na podporu výzkumu Alzheimerovy choroby. „Je známo, že propuknutí Alzheimerovy choroby nějak souvisí s hromaděním beta-amyloidu a tau proteinu v mozku, které blokují přenos informací mezi strukturami mozku zvanými axony. Není však známo, proč se tyto proteiny začnou v mozku hromadit,“ řekla Valentina Lacovich.
Nárazy do hlavy zvyšují riziko
Proto se tomu věnovala více. „Zkoumali jsme, zda poranění mozku a začátek hromadění těchto proteinů spolu nějak přímo souvisí. Ukázalo se, že ano. Opakovaná poranění mozku například při nárazu hlavou vedou s určitým časovým zpožděním k vyšší produkci a hromadění amyloidních prekurzorových proteinů v mozku a ty poté s dalším časovým zpožděním vedou ke zvýšenému riziku vzniku Alzheimerovy choroby,“ uvedla Lacovich.
Výzkum se uskutečnil v laboratoři ICRC na modelu neuronů získaných z lidských kmenových buněk. „Porovnal se s modelem mozkových poranění na myších modelech, aby bylo možné závěry z buněčných kultur porovnat s výsledky pokusů na živých modelech,“ doplnila Veselá.
Podle ředitele Mezinárodního centra klinického výzkumu Gorazda B. Stokina jsou Alzheimerova choroba a demence jednou ze základních výzev současného medicínského výzkumu. „Vzhledem k tomu, že společnost ve většině zemí světa stárne, roste procento lidí trpících těmito nemocemi. Tím také rostou náklady na ošetřování. Platí je pojišťovny, stát i rodiny pacientů. V budoucnu budou tyto nemoci jedním z hlavních problémů zdravotnictví a sociálních služeb,“ doplnil ředitel nemocnice Martin Pavlík.
Podle Světové zprávy o Alzheimerově chorobě je na světě skoro 50 milionů lidí s Alzheimerem nebo jinou formou demence. V roce 2030 se očekává zhruba 75 milionů nemocných.