Mravenčí věže mají vlastnosti Eiffelovky. Vědci popsali jediný zákon, který při stavbě platí

Struktury, které vytváří z vlastních těl některé druhy mravenců, se konstrukčně pozoruhodně podobají slavné Eiffelově věži v Paříži. A přitom vznikají samovolně, aniž by jejich stavbu kdokoliv řídil. Popsal to tým vědců, který je studoval.

Jihoameričtí červení mravenci, jimž se říká pro bolestivost jejich kousnutí také ohniví mravenci, používají vlastních těl na to, aby z nich vytvářeli různě velké i složité stavby. Dělají z nich struktury, které jim slouží pro překonávání nejrůznějších přírodních překážek – větví, propastí, vodních toků. Studie vědců z Georgia Institute of Technology naznačuje, že tyto stavby vznikají bez přispění vůdce nebo nějaké koordinované snahy.

Když vědci mravence sledovali, vypadala „stavba“ tak, že se mravenci bezcílně potulovali a pak se stali bez vlastního vědomí součástí desítky centimetrů vysoké věže. „Pokud byste sledovali mravence po dobu půl minuty, nikdy by vás nenapadlo, že za dalších 20 minut mohou vytvořit neuvěřitelně komplexní stavbu,“ popsal David Hu, který studii vedl. Hu není biolog, ale inženýr, takže ho zajímaly spíše mechanické vlastnosti takových staveb a jejich struktur. „Aniž by to nějak plánovali, používají metodu pokus-omyl; výsledkem je zvonovitá struktura, která jim pomáhá přežívat.“

Tato nová práce navazuje na výzkum z roku 2014, během něhož vědci studovali, jak umí červení mravenci spojovat svá těla, aby z nich vytvořili vodotěsné stavby do podoby jakýchsi vorů – ty jsou pak schopné plout třeba celé měsíce.

Mravenčí architekti

V obou případech, u stavby vorů i věží, postupují mravenci vlastně stejně: hledají jen volné místo, kam by mohli zapojit své tělo; podobně jako člověk, který hledá volné místo pro své auto k zaparkování na zaplněném parkovišti. Když ho najde, což je většinou na horní části věže nebo na jejích krajích, zapojí se do ní a čeká, až se po něm na místo vyšplhají další mravenci.

Věže rostou současně vertikálně i horizontálně; čím vyššími se stávají, tím víc se zvětšuje jejich základna – až získají tvar podobný slavnému symbolu Paříže, Eiffelově věži. Celá váha věže je nesena silnější strukturou u základny. „Náš výzkum ukázal, že mravenci na svém těle mohou nést 750násobek vlastní hmotnosti, aniž by je to nějak poškodilo, nejlépe se cítí, když na zádech nesou tři jiné mravence. Pokud jich je víc, tak se ze struktury vypojí a prostě odejdou,“ uvádí autoři práce.

Díky tomuto pravidlu, jímž se stavba řídí, je váha rovnoměrně rozložena mezi všechny mravence. Celá věž je přitom v neustálém pohybu, mravenci se z ní průběžně odpojují a místo nich přicházejí jiní; autoři přirovnávají stavbu k roztékající se čokoládě. Věž se totiž průběžně snižuje i zvyšuje – nejvíc totiž odcházejí právě mravenci, kteří jsou v její dolní části.

Vědci to pozorovali při laboratorních experimentech, při nichž vystavili některé členy kolonie radiaci. Pak mohli dobře sledovat jednotlivé mravence a jejich zapojení do aktivity při stavbě věže. Viděli, jak se mravenci stávají zdmi stavby, pak se propadají dolů k jejímu dnu, opouštějí ji a zase se vracejí zpět – to celé několikrát v průběhu několika hodin.

Výsledky práce zveřejněné v odborném časopise Royal Society Open Science by podle jejích autorů mohly být použité například pro programování autonomních modulárních robotů. Přestože se s nimi již experimentovalo, zatím jsou ve stavbách věží velmi neobratní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 8 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 11 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 14 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 14 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 15 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
28. 4. 2025
Načítání...