První UFO lidé spatřili před 70 roky. A vzniklo z toho náboženství

Mimozemské civilizace jsou pozorovány od nepaměti a v dávné minulosti byli údajní mimozemšťané považováni hlavně za bohy či jejich posly. Novodobá historie pozorování neidentifikovaných létajících objektů známých pod zkratkou UFO (Unidentified Flying Objects) se ale začala psát až ve 40. letech minulého století.

Video Studio 6 Víkend
video

Odborník: Ufologie může být koníček hraničící s náboženstvím

Přesně před 70 lety, 24. června 1947, spatřil americký pilot Kenneth Arnold nad Kaskádovým pohořím devět podivných letících objektů, jež popsal jako „talířky, které hodíte přes vodní hladinu“. Ani Arnold tehdy netušil, že se právě zrodil výraz létající talíř.

Příběh létajícího talíře začal při pátrání po zmizelém vojenském nákladním letounu, za jehož nalezení byla vypsána odměna 5000 dolarů. Zkušený dvaatřicetiletý pilot Arnold, který byl v té době šéfem firmy prodávající hasicí přístroje a systémy, odstartoval v osudný den z Chehalisu ve státě Washington.

Byl jasný a slunečný den a v blízkosti hory Mount Rainier ve výšce asi tři kilometry nad zemí Arnold spatřil devět zářivých objektů, které směřovaly obrovskou rychlostí, kterou odhadl na minimálně 1700 kilometrů za hodinu, k hoře Mount Adams. Pozorování trvalo přibližně tři a půl minuty.

/*json*/{"map":{"lat":46.83029410827044,"lng":-121.78751036254799,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Arnoldův nákres podivných objektů připomínal něco mezi srpem a bumerangem s jakousi kabinkou uprostřed a výraz „talíř“ Arnold použil hlavně pro popis způsobu pohybu těles. Tisk se však hned chopil označení „létající talíř“ a zpráva se stala senzací.

V následujících měsících byla pozorována celá řada dalších obdobných exemplářů a po Arnoldově objevu vyvolala největší rozruch zpráva leteckého personálu společnosti United Airlines, který údajně spatřil 4. července téhož roku rovněž devět podivných předmětů ve státě Idaho. Nejznámějším „setkáním“ s UFO z té doby bylo údajné přistání mimozemšťanů v Roswellu. Všechny tyto události, které se udály v rozmezí několika dní, se staly počátkem kultu UFO.

Počátkem července zahájila zpravodajská služba vojenského letectva ve spolupráci s FBI vyšetřování Arnoldovy zprávy a současně se také začala zabývat svědectvím zaměstnanců United Airlines. Ve svých závěrech občas úřady připustily, že na úkazech by mohlo být něco skutečného, nakonec ale údajné létající talíře označily za přelud.

Jako reakce na množící se hlášení o UFO však státní orgány postupně spustily několik programů jejich vyhodnocování, z nichž nejznámější a nejrozsáhlejší byl Project Blue Book (Projekt Modrá kniha), jehož první ředitel Edward J. Ruppelt použil v roce 1952 poprvé výraz Unidentified Flying Objects, tedy UFO.

Armádní studie nic neprokázaly

Výzkum zahrnul v letech 1952–1970 celkem 12 618 případů výskytu domnělých UFO. Velitelství leteckých sil zastavilo rozsáhlou operaci s tím, že vyšetřování neprokázalo přítomnost techniky, která by převyšovala úroveň pozemských znalostí. Přestože odborníci vysvětlili většinu případů klimatickými poruchami nebo přítomností letadel, bylo asi sedm stovek případů zařazeno do kategorie neidentifikovaná pozorování. Internetová stránka www.ufoevidence.org takových případů eviduje 565, včetně případů z dávné minulosti.

Také úřady dalších zemí se problematikou UFO zabývaly. Například první výskyt „létajícího talíře“ na francouzském území byl zaznamenán již v roce 1937. Francie je také jedinou zemí v Evropě, která udržuje na plný úvazek pracující státní úřad pro výzkum UFO. Jeden takový býval v Británii a další v Dánsku, ale už před lety byly zrušené kvůli rozpočtovým škrtům.

Lenticularis - tvar oblaku často popisovaný jako UFO
Zdroj: archiv Dušana Lužného

Francouzský tým průměrně dostává dvě zprávy o zahlédnutí UFO denně a o každém případu se vyplní jedenáctistránkový dotazník. Jeho cílem je jednak zaznamenat co nejvíc dostupných informací, ale také odradit případné vtipálky.

UFO jako náboženství

Přibližně od 70. a 80. let minulého století se mluví o tom, že z ufologie se stalo něco jako náboženství. Religionisté se ale přou, zda má ufologie všechny znaky náboženství.

Pokud je ufologie opravdu náboženstvím, pak je velmi netypická – je hodně založená na emocích a nemá žádná jednoznačná pravidla a vlastně ani svaté knihy. Na rozdíl od jiných náboženství přívržence nijak nepoznáme – nenosí žádné znaky, nevykonávají nějaké velké rituály. Jediné, co je fascinuje, tak je imaginace ezoteriky ve spojení s moderními technologiemi a dnes např. s internetem. Většinou žijí v tom, že jsou lidé manipulováni silami zla a žijí v iluzi.

Prvním, kdo považoval ufologii za náboženství, byl slavný psycholog C. G. Jung – ten považoval ufologii za psychologickou odpověď člověka na obavy moderní civilizace, podobně jako stará náboženství byla odpovědí na obavy klasických civilizací.

S náboženstvím má ufologie společného mnohem víc, například okruh „svatých“, tedy autorit, jejichž slova jsou brána s větší vážností než argumenty jiných. U ufologie jde především o Švýcara Ericha von Danikena, jeho žáka Michalea Hasemana a dalšího Švýcara Billyho Meiera. Kulty UFO vznikaly po celém světě, zpočátku hlavně v USA, kde také byl vždy největší počet případů pozorování UFO.

Když přiletí kometa

Jejich aktivitu vždy zvýší nejrůznější výrazné astronomické jevy, jako byl například roku 1997 přílet Hale-Boppovy komety. Na ni reagovala ufologická sekta Nebeská brána hromadnou sebevraždou 39 členů tohoto kultu. 1 žena a 18 mužů rozhodlo opustit „své kontejnery“, jak nazývali svá těla. Zanechali však několik klíčů k rozluštění záhady: každý z nich měl u sebe malý balíček a v kapse několik dolarů, jako by se chystali na cestu.

Podle jejich vlastní stránky na internetu to měla být cesta na palubě cizího vesmírného korábu, který nyní s obrovskou Hale-Boppovou kometou putuje sluneční soustavou. Kometa je údajně znamením, že za členy skupiny byli posláni andělé, v čele s nějakým Ti, kteří je ze Země vynesou „na vyšší úroveň, než je úroveň lidská“.

Členové kultu věřili, že s kometou putuje mimozemský koráb – UFO „podobné Saturnu“, které prý vyfotografoval anonymní hvězdář-amatér. Odborníci se však domnívají, že to je hvězda, kterou zasáhl ohon komety.

„Již tehdy, kdy byla Hale-Boppova kometa objevena, vznikla tvrzení, že to je nějaká ,mateřská loď‘ odjinud, a nejnověji, že je kontrolována inteligencí,“ napsal astronom Alan Hale, jenž je jedním z objevitelů komety, v časopisu Skeptical Inquier.