Americká klíšťata dělají z lidí vegetariány. Kousnutí způsobuje vážnou alergii na maso

Celé to začne stejně jako obyčejné kousnutí klíštětem – lehkým svěděním. Pak se ale přidají další komplikace: bolesti žaludku, zhoršené dýchání, mdloby a anafylaktický šok. A v jeho důsledku někdy i smrt. Tak se projevuje alergie na maso, které v posledních letech v USA rychle přibývá.

Za všechno může klíště americké, kterému se v USA také říká „osamělá hvězda“ – podle vlajky Texasu s jednou hvězdou; právě v tomto státu je totiž klíště nejrozšířenější a navíc má na zádech skvrnku podobnou bílé hvězdičce.

Už několik let si američtí lékaři, nejčastěji právě v Texasu, všímali, že přibývá lidí, kteří nečekaně skončí na pohotovosti poté, co snědli hamburger nebo steak – a to přesto, že dříve normálně maso jedli. Jenže najednou to nešlo, dostavila se totiž velmi prudká alergická reakce. Trvalo několik let, než lékaři odhalili, že za alergii může klíště, konkrétně klíště americké. Stalo se to roku, kdy na spojitost jako první upozornili alergologové Thomas Platts-Mill a Scott Commins.

Klíště americké
Zdroj: Wikimedia Commons
Klíště americké
Zdroj: Wikimedia Commons

Problém se navíc rychle šíří po většině území Spojených států, v současné době byla tato alergie zaznamenána u více než 1500 lidí v USA. Zpočátku bylo pozorováno jen v Texasu, ale s tím, jak se území otepluje, dokáže klíště pronikat i severněji; typickým příkladem je New York: do roku 2011 tak tuto alergii vůbec neznali, roku 2016 už tamní lékaři zaznamenali 200 alergických osob.

Roku 2017 už byla tato alergie popsána i u případů v tak severních státech, jako je třeba Minnesota.

Příčina problému

Stanovit příčinu vzniku alergie na maso bylo velmi obtížné. Nejprve si vědci všimli, že nejde o alergii na všechny druhy masa, ale pouze na maso červené. To obsahuje sacharid jménem alfa-gal, který za normálních okolností člověku nezpůsobuje žádné problémy, normálně se rozpustí v trávícím systému.

Jenže stejný sacharid vstřikuje do lidské krve i klíště americké. Když se s touto látkou lidský imunitní systém potká tímto způsobem, je zmatený a reaguje pak i na jeho další konzumaci silnou imunitní reakcí. To znamená, že když člověk pokousaný klíštětem kousne do hovězího masa, imunitní systém začne burcovat tělo do boje a výsledkem je silná alergická reakce.

10 minut
Počasí přeje klíšťatům
Zdroj: ČT24

Doposud se vědcům nepodařilo najít léčbu, která by proti tomu pomohla, stav je tedy zatím neléčitelný – postižení se tak musí červeného masa vzdát až do konce života. Jediný způsob, jak takovým lidem pomoci, je práce psychologů, kteří je učí se s tímto stavem smiřovat.

První případy této alergie se již objevily také v Evropě, konkrétně v Německu, Francii nebo Švédsku, a také v Austrálii i v Japonsku. Zda jde o projevy alergie získané od místních klíšťat jiných druhů, nebo se již klíště americké dostalo i na jiné kontinenty, není doposud jisté; jasné však je, že tento problém se bude šířit i nadále.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 6 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 9 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 11 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
11:16Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 11 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 12 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
včera v 20:15
Načítání...