Krkavci se nenechají podvést dvakrát. Experiment ukázal jejich výjimečnou inteligenci

Krkavcovití ptáci stále více prokazují, jak výjimečná je jejich inteligence. V experimentu předvedli svou skvělou paměť.

Krkavci jsou schopní rozpoznat poctivé a nepoctivé jednání, uvádí nová studie. A dokonce jsou schopní zapamatovat si osoby, které se vůči nim chovají nepoctivě. Vědci to popsali v časopise Animal Behavior.

Přišlo se na to v průběhu výzkumu reciprocity. Vědci nabízeli ptákům něco s malou hodnotou, což pak mohli vyměnit s jiným člověkem za něco vysoce kvalitního. Nekvalitní předmět v experimentu zastupoval kus tvrdého chleba, kvalitním objektem byl kvalitní sýr.

Jenže pokus měl háček: někteří lidé krkavce podvedli: místo, aby jim dali recipročně sýr, jen si vzali chleba a pak jim odmítli dát protiváhu. Místo toho přímo před krkavcem sýr rovnou snědli.

Vědci očekávali, že reakce krkavců budou dramatické – tito ptáci jsou totiž výjimečně inteligentní. Krkavci tyto předpoklady potvrdili; když je někdo podvedl, okamžitě mu přestali věřit a na jeho nabídky už nereagovali.

Když vědci stejný experiment zopakovali o měsíc později, dokázala si většina krkavců lidského podvodníka stále ještě udržet v paměti a i po tak dlouhé době mu nevěřili. Vypadalo to tak, že odmítali vzít si od něj nabízený kousek sýra. Neodradilo je to však od všech transakcí: s ostatními lidmi, kteří je předtím nepodrazili, nadále obchodovali stejně jako předtím.

Limity ptačí inteligence

Biologové také experimentu nechali přihlížet další skupinu krkavců, kteří se do něj zpočátku vůbec nezapojili. Jen museli sledovat, jak jsou ostatní ptáci podváděni. Ukázalo se, že se to na nich nijak nepodepsalo – klidně obchodovali i s lidmi, kteří ostatní krkavce dlouhodobě podváděli. Zdá se, že krkavci chápou narušení reciprocity jen v případě, že se týká pouze jich samotných; u ostatních je jim to lhostejné, nevěnují tomu pozornost a nedokáží se z takových situací poučit.

Krakavcovití (vrány, havrani, krkavci, kavky a další) jsou zřejmě nejinteligentnějšími zástupci celé ptačí říše – mají také vůči tělu největší mozky ze všech ptáků. Například novokaledonská vrána (Corvus moneduloides) dokáže vyrábět i primitivní nástroje, což se dříve předpokládalo pouze u savců, především vyšších primátů, případně u vyder mořských. Navíc dokáží své akce a použití nástrojů plánovat na několik kroků dopředu, a to hned, bez nutnosti použít metodu pokusu a omylu.

Vrány zase využívají při péči o své peří mravence: nejprve je úmyslně vyprovokují tím, že jim rozhrabou mraveniště a přikryjí ho křídly. Mravenci si zalezou mezi pera, kde pak útočí na ptačí parazity. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 6 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 9 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 12 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 12 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 13 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
28. 4. 2025
Načítání...