V Austrálii objevili více než 50 nových druhů pavouků. Někteří jsou velcí jako talíř

Více než 50 nových druhů pavouků objevila vědecká výprava v Austrálii. Pro ty, kdo trpí arachnofobií, to zřejmě není příliš dobrá zpráva – tím spíš, že některé z nově objevených druhů dorůstají velikosti běžného jídelního talíře.

Tým vědců tvořili experti z Queenslandského muzea a Macquarieské univerzity, které do terénu doprovázeli domorodí stopaři a lovci. Expedice je zavedla na poloostrov Cape York, který leží na severu Austrálie a má rozlohu přibližně 137 000 kilometrů čtverečních.

/*json*/{"map":{"lat":-10.703615987458086,"lng":142.52537315046234,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Jeden z nově objevených pavoučích druhů patří do čeledi sklípkanovitých. Tito pavouci se ukrývají v malých norách, kde číhají na svou kořist. Špatnou zprávou pro ty, kdo pavouky příliš nemilují, je, že si občas místo nory najdou skrýš pod dveřmi či v otvorech kolem zárubní.

O nové druhy se rozrostla také čeleď skákavek, které jsou – jak jejich jméno napovídá – zdatnými skokany schopnými přeskočit délku vlastního těla, a to až padesátinásobně. A krom toho také mají osm očí, které jim dodávají dost kuriózní vzhled – pokud tedy postojí na místě dost dlouho, aby si je pozorovatel mohl dobře prohlédnout.