Počítač namaloval originální obraz napodobující Rembrandta. Od jeho vzoru se nedá odlišit

Obraz vytvořený pomocí počítače dokonale napodobuje práci geniálního malíře Rembrandta. Využívá statisíců dílčích částí z jeho jiných maleb.

Nový Rembrandt namalovaný počítačem
Zdroj: Projekt The Next Rembrandt

Od úmrtí nizozemského malíře Rembrandta letos uběhne 347 let, jeho dílo stále ještě není uzavřené. S využitím technologií pro zpracování velkého množství dat bylo totiž možné zanalyzovat celou jeho tvorbu a navrhnout, jak by vypadal jeho další obraz, pokud by žil a mohl ho namalovat.

Video Obraz od Rembrandta
video

Obraz od Rembrandta

Partnery iniciativy The Next Rembrandt jsou společnosti ING Bank, J. Walter Thompson Amsterodam, Delft University of Technology a muzea Mauritshuis a Het Rembrandthuis - společně se rozhodly oživit umění jednoho z největších světových malířů.

Když maluje počítač

V rámci projektu bylo ve 3D naskenováno všech 346 známých Rembrandtových obrazů a s využitím cloudových služeb Microsoft Azure, systému pro rozeznání obličejů a detailní analýzy výtvarné techniky byla všechna díla důkladně prozkoumána - například z pohledu kompozice obrazu, hloubky a textury malby, z pohledu objektu na obrazu a mnoho dalšího. Následně použitá řešení vytvořila ze získaných dat další obraz – portrét muže v černém oblečení ze 17. století s bílým límcem a kloboukem. Nový obraz tvoří více než 148 milionů bodů (pixelů) a využívá 168 263 dílčích částí z již existujících obrazů. Obraz následně vytiskla speciální 3D tiskárna s využitím UV inkoustu.

„Nové dílo smazává hranice mezi uměním a technologiemi,“ říká Lenka Čábelová, manažerka komunikace ve společnosti Microsoft, a vysvětluje kouzlo pokročilé analýzy velkých dat, díky které se podobu obrazu podařilo odhadnout: „Nezáleží, zda analyzujeme čísla, nebo barvy a tahy štětcem. Dnešní technologie dokážou do detailu prozkoumat a vyhodnotit i umělecká díla a s nasbíranými materiály dále pracovat. Je tak už jen na nás, k čemu chceme možnosti moderních technologií využít.“

Celý projekt trval zhruba 18 měsíců a vyvrcholil tento týden odhalením obrazu v Amsterdamu. Podobnou techniku je nyní možné využít i pro analýzu a následnou tvorbu obrazů dalších umělců.

Kdo byl Rembrandt

Rembrandt (celým jménem Rembrandt Harmenszoon van Rijn) se narodil 15. července 1606 v Leydenu a zemřel 4. října 1669 v Amsterdamu. Tento malíř, kreslíř, grafik a rytec takzvaného nizozemského zlatého věku je považován za jednoho z nejlepších malířů a grafiků západního umění. Slavným se stal už za svého života.

„Nový Rembrandt“ v číslech:

  • 346 obrazů
  • 150 GB dat
  •  500 hodin renderování nového díla
  • 148 milionů pixelů, které vytvořily nový obraz