Po Donaldu Trumpovi pojmenovali první zvíře. Je to malý motýl s výraznou hlavou

Donald Trump se ještě ani nestal prezidentem a už se mu dostalo pocty od vědců: poprvé po něm pojmenovali nějaké zvíře.

 Nový druh motýla dostal jméno neopalpa donaldtrumpi. Dal mu ho evoluční biolog Dr. Vazrick Nazari, který o tomto objevu informoval v odborném časopise ZooKeyes.

Jde o drobný hmyz s rozpětím křídel jen 7–12 milimetrů z podčeledi makadlovek. S Donaldem Trumpem ho pojí rovnou několik znaků. Především tito nově objevení motýlci žijí v místech, kde by v budoucnosti měla vyrůst zeď, jež zabrání mexickým imigrantům v příchodu do země.

Biolog to uvádí explicitně, naráží na to také komentáře na sociálních sítích: motýl Donalda Trumpa připomíná do jisté míry vizuálně, zejména výrazně světlou hlavou porostlou hustými chloupky.

Nazari makadlovku objevil, když procházel stovky exemplářů motýlů neopalpa. U několika samců si všiml, že mají drobnější genitálie, než by tento druh měl mít. Když pak využil analýzu DNA na prostudování nových exemplářů a srovnal je s těmi dlouho známými, zjistil, že jde o doposud nepopsaný druh. Pro české prostředí je zajímavé, že původní druh neopalpa neopalpa, s nímž Nazari nový objev srovnával, popsal český přírodovědec profesor Dalibor Povolný.

Dr. Nazari informoval, že jméno zvolil opravdu jako poctu: „Objev tohoto mikro-motýla v hustě osídlené a jinak zoologicky dobře známé oblasti jižní Kalifornie podtrhuje, jak důležitá je ochrana zranitelných území, která mohou obsahovat stále ještě nepopsané druhy zvířat.“

Zvířata, která se jmenují po politicích

Pojmenovávat zvířata po důležitých politicích je v biologii docela časté, například po Baracku Obamovi se jmenuje již devět druhů organismů, po Theodoru Rooseveltovi sedm. U některých zvířat to může pro jejich existenci znamenat i značné komplikace, týká se to například tzv. Hitlerova brouka.

Roku 1933 popsal německý biolog Oscar Scheibel ve slovinských jeskyních neznámého brouka. Hmyz dostal jméno Anophthalmus hitleri. Po pádu železné opony se po tomto endemitickém druhu zvedla značná poptávka, sběratelé ho brali jako kuriozitu, která obohatí každou sbírku. Na burzách se za jeden exemplář platí přes 40 000 korun.