Bílý dům zveřejnil novou strategii proti asteroidům, které mohou ohrozit Zemi

V politice Spojených států se toho v posledních měsících děje tolik, že mnoho opravdu důležitého uniká pozornosti. Například návrh mezinárodní spolupráce v obraně Země proti asteroidům.

Na konci roku 2016 zveřejnil Bílý dům dokument nazvaný „National Near-Earth Object Preparedness Strategy“ – neboli Národní strategie připravenosti pro objekty blízké Zemi. Jde o výsledek práce agentur, které mají za úkol bránit planetu před vesmírnými riziky.

Tento strategický dokument by měl „zlepšit připravenost našeho národa vypořádat se s riziky srážek Země s vesmírnými objekty“ tím, že zvýší koordinaci již existujících národních a mezinárodních zdrojů a zapojí i mezinárodní projekty.

5 minut
Nejdražší „krádež“ v historii vesmíru. Sonda za miliardy hodlá uloupit kus asteroidu
Zdroj: ČT24

Strategie vychází ze snahy NASA lépe nacházet a popisovat tzv. objekty blízké Zemi (dále jen NEO) a také z projektů Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA, které se snaží zemi připravovat na situaci, kdy by k nárazu již došlo. Ambiciózní zpráva si vytkla sedm cílů, jež by měly USA lépe připravit na situaci kontaktu s NEO.

Zvýšit schopnost objevovat, sledovat a popisovat NEO
V rámci tohoto kroku by se měly zvýšit kapacity teleskopů a dalších observatoří, které mají pátrat po mimozemských objektech. Pozorování by měla být aktuálnější, pečlivější a současně zasáhnout více těchto těles.

  • NASA vede seznam těles typu NEO, v současné době je jich kolem 15 000. Jejich seznam najdete ZDE.

Zlepšit metody pro odražení a narušení NEO
USA by měly rády k dispozici kapacity pro rychlou reakci na existující zjištěné hrozby. Přístroje určené pro odražení nebo narušení musí být připravené zničit nebo odklonit tělesa nejrůznějších velikostí i vektorů.

Vylepšit modelování, předpovědi a shromažďování informací
Nové a vylepšené modely by měly být schopné předpovídat, jak se budou NEO chovat v gravitačním poli Země a také již předem odhadnout, jaké by byly následky dopadu na Zemi.

Vyvinout nouzové procedury pro scénáře srážky s NEO
Úkolem vědců je připravit modely, které by byly schopné ještě během letu spočítat, jaké oblasti jsou nejvíce ohrožené, jakou měrou a jak zabránit nejhorším dopadům.

8 minut
Studio 6: Země zažije blízký průlet asteroidu
Zdroj: ČT24

Vytvořit procedury pro případ srážky s NEO
Jak by svět reagoval na dopad asteroidu na Zemi? Jak by se řešily následky jeho dopadu – a to jak ty ekonomické, tak i politické? Například, kdyby zbytky asteroidu po neúspěšném pokusu o odklonění dopadly na území jiného státu.

Snažit se prosadit mezinárodní spolupráci
Bílý dům by rád protlačil téma NEO jako téma mezinárodní. Mezinárodní spolupráce v této oblasti by měla spočívat především ve sdílení dat, vyhodnocování na mezinárodní úrovni a zapojení co nejvíce států.

  • Vyzkoušejte si simulátor dopadu asteroidů. Je možné zadat spoustu parametrů a výsledek ukáže, jak by zasažená oblast dopadla. Více informací tady.

Vytvořit protokoly pro mezinárodní krizové situace
Je třeba vytvořit systém, který vyhodnotí rizikovost jednotlivých situací, což pak pomůže Spojeným státům vhodně reagovat jak uvnitř země, tak v koordinaci s ostatními státy světa.

Tento projekt je velmi náročný vzhledem k povaze problému, který má řešit. Riziko srážky s NEO je totiž extrémně málo pravděpodobné, ale pokud by k ní došlo, byla by maximálně zničující. Vůči tak obtížně kvantifikovatelným hrozbám se připravují obranné strategie extrémně složitě. Celý dokument najdete TADY.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Diskuze o tom, kam svrhnout první atomovou bombu, trvaly měsíce

Když se stal Harry S. Truman americkým prezidentem, zjistil, že musí učinit jedno z nejtěžších rozhodnutí. Rozhodnutí, které mohlo připravit o život statisíce lidí, ale také miliony životů zachránit. A to ohledně atomové bomby.
před 14 hhodinami

Blesky ročně zničí nečekaně hodně stromů, ukazuje model. Situace se má zhoršovat

Blesky mají na lesy mnohem větší vliv, než se dosud předpokládalo. Vědci z Technické univerzity v Mnichově vypracovali nové modely, pomocí nichž odhadují, jak velký počet blesků stromy zasáhne a jak velký dopad tento meteorologický jev na lesy má.
před 15 hhodinami

Itálie krotí západonilskou horečku. Zdomácněla a počítat s ní musí i Česko

Úřady v italském regionu Lazio, který zahrnuje Řím a jeho okolí, se snaží zabránit dalšímu šíření západonilské horečky. V provincii Latina zemřela seniorka, která se západonilskou horečkou nakazila v polovině tohoto měsíce. Ve vážném stavu jsou v provincii nejméně dva další nakažení muži. Nemoc se tam kvůli měnícímu se klimatu stává běžnou a rizikovější varianta viru už se objevuje i v částech Česka.
před 17 hhodinami

Toxické řasy u Austrálie ničí podmořský život a ohrožují i lidi

Jedovaté řasy u jihoaustralského pobřeží představují přírodní katastrofu, uvedl podle stanice BBC premiér státu Jižní Austrálie Peter Malinauskas. Řasy berou z vody kyslík, a ničí tak podmořský život. Za jejich přemnožením stojí vysoké teploty a znečištění oceánů.
před 19 hhodinami

Archeologové našli v Anglii obří boty z dob Římské říše

Při vykopávkách v římské pevnosti Magna poblíž Hadriánova valu v Northumberlandu na severovýchodě Anglie našli archeologové obří boty vyrobené z kůže. Objev je to zajímavý rovnou z několika důvodů.
před 21 hhodinami

„Dosud nepoznaná“ teplota Středozemního moře může ovlivnit i Česko

Středozemní moře dosahuje mimořádných teplot. Na většině míst přesáhla voda 25 stupňů Celsia, u Baleár překonává současný stav dlouhodobý průměr o pět až šest stupňů. Přináší to řadu problémů – od častějších bouří a povodní až po poškození mořských ekosystémů.
22. 7. 2025

Vyrobí elektřiny jako devatenáct Temelínů. Čína vybuduje megapřehradu v Tibetu

Čínský premiér Li Čchiang tento týden oznámil začátek stavby největší vodní elektrárny na světě. Obří vodní dílo vyroste na východním okraji tibetské náhorní plošiny a podle odhadů vyjde na 170 miliard dolarů (3,6 bilionu korun), uvedla agentura Reuters s odvoláním na státní tiskovou agenturu Nová Čína. Má vyrábět třikrát víc elektřiny než známá nádrž Tři soutěsky.
22. 7. 2025

Část mladých si raději povídá s AI než s vrstevníky

S diskusními chatboty už má zkušenost většina mladých lidí, zejména těch nejmladších dospívajících. Debaty se stroji jsou pro ně stejně přirozené jako ty s lidmi. A pro významnou část z nich dokonce příjemnější.
22. 7. 2025
Načítání...