Český fotograf pořídil druhý nejhezčí astro-snímek roku. Jak se mu to podařilo?

Český fotograf Pavel Pech se umístil na druhém místě v prestižní fotografické soutěži. Jak se mu podařilo uspět v tak tvrdé konkurenci?

Když v polovině září vyhlásila Královská observatoř v Greenwichi vítěze cen o nejlepší astronomické fotografie roku, objevilo se mezi nimi i jedno české jméno.

Na druhém místě v kategorii Hvězdy a mlhoviny se totiž umístil český fotograf Pavel Pech se snímkem Molekulární oblak Perseus. Jde o krásnou oblast v souhvězdí Persea, kde se rodí spousta nových hvězd. „V této oblasti plné vesmírného prachu se od něj odráží světlo, které pak dává snímku spoustu barev v červené a modré. O tomto snímku se špatně hovoří, protože je na něm toho vidět tolik,“ popisuje objekt na fotografii jeho autor.


Vznik takové fotografie není nic snadného. Co k tomu potřebuje, řekl Pavel Pech v rozhovoru ve Studiu 6:

Video Pavel Pech ve Studiu 6
video

Pavel Pech ve Studiu 6


„Rozhodně je potřeba trpělivosti a píle, bez nich to nejde. Samozřejmostí je také náležité technické vybavení – a není to jen fotoaparát a dalekohled.“ Patří k němu také počítač, navigace pro sledování hvězd, spousta energie pro všechny tyto přístroje a také hromada filtrů. Co se týká času a místa, má Pavel Pech jednoznačné doporučení: „V zimě se fotí dobře proto, že je delší noc, ale zase jsou špatné podmínky. Ideální je vyjet někam na hory, kde je nižší světelné znečištění.“

Další snímky Pavla Pecha můžete sledovat na jeho blogu a v jeho galeriích.