Deset minut, které vyvrátí spekulace o pádu World Trade Center

Proč zkáza budov Světového obchodního centra před 15 lety nejvíce ze všeho připomínala řízenou demolici? Byla skutečně jedinou ocelovou budovou, která lehla kvůli požáru? Shořelo u budovy Pentagonu všechno na prach včetně motorů letadla? Argumenty českého experta na ocelové konstrukce se opírají o osobní zkušenost i oficiální zprávu, jejíž oponentury se kdysi zúčastnil.

Příznivci konspiračních teorií rádi argumentují krátkými údernými videoklipy. Deset minut vysvětlení stačí i špičkovému českému odborníkovi, který se pokusil vyvrátit některé spekulace:

Profesor Ing. František Wald, CSc. je předním českým expertem v oborech stavebnictví, specializuje se na ocelové konstrukce, požární návrhy konstrukcí a podobné obory. Ve své práci využívá informatiky a numerického modelování konstrukcí, rád ale používá i výsledky experimentálního výzkumu.

V pátek večer byl jedním z hostů pořadu 90' ČT24, kde hovořil o příčinách pádu budov World Trade Center. Mezi jinými také demaskoval teorii o údajně řízené demolici, kterou dle konspirátorů způsob zřícení připomínal nejvíce.

Ve skutečnosti šlo o dominový efekt – po nárazu letadel se narušily opěrné nosníky a nepoškozená patra se začala propadat budovou směrem dolů – způsobem často nazývaným jako „lívancový kolaps“. Všemu samozřejmě dopomohl extrémní žár způsobený hořícím kancelářským vybavením: třeba papíru, koberců nebo nábytku.

Teroristické útoky 11. září 2001
Zdroj: ČTK/AP/Shawn Baldwin

„Letecké palivo byla jakási zápalka. Šlo o 30, respektive u druhé věže 40 tun, které zapálily běžný kancelářský nábytek a papír. Ty navíc hořely poměrně nestandardně,“ uvedl expert ve večerní Devadesátce. „Zajímavé je, že budova č. 1 spadla při chladnutí konstrukce, zatímco budova č. 3 při zahřívání. Obě se tak zřítily trochu jiným způsobem.“

A časté výpovědi svědků o zaslechnutí zvuku výbuchů? Podle oficiálních studií jen důsledek extrémně silného vytlačení vzduchu při kolapsu jednotlivých pater, což potvrzuje i Wald.

Na většinu námitek už přesvědčivě odpověděla zpráva NIST z roku 2008. Jde ale o 130stránkovou publikaci plnou detailních analýz, pro jednoduchost je lepší vysvětlení profesora Walda. Zde se můžete podívat na jeho obsáhlejší přednášku k tématu pádu World Trade Center:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Invazní žravý sumeček znepokojuje české přírodovědce

Sumeček černý má sice jméno, které naznačuje, že jde o drobnou rybku, ale v tomto případě je název nevýstižný. Jde o více než půl metru velkého predátora, který má navíc vysoký potenciál způsobovat jako invazní druh velké problémy. A to i v Česku, kde se podle přírodovědců stává hrozbou.
před 7 hhodinami

Digitální dvojče Titanicu přineslo příběh posledních minut posádky

Podrobná analýza digitálního skenu Titanicu ukazuje nový pohled na poslední hodiny zaoceánského plavidla, které od svého ztroskotání v roce 1912 leží na dně severního Atlantiku. Poskytuje například nový pohled na kotelnu a potvrzuje výpovědi svědků, že strojníci pracovali až do konce, aby udrželi na palubě elektřinu a světlo, napsala stanice BBC, která se odvolává na nový dokument společností National Geographic a Atlantic Productions.
před 10 hhodinami

Dozvuky nákazy.⁠ Co se Evropa naučila z pandemie covidu-19

Pět let poté, co Světová zdravotnická organizace vyhlásila šíření covidu-19 za celosvětovou pandemii, Evropa stále bilancuje, co se změnilo a co nikoli. Tato reportáž a interaktivní mapa od projektu A European Perspective* sleduje, jak veřejnoprávní média na celém kontinentu reflektují dopad pandemie –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a ptá se: Mohou nové hrozby Evropu zastihnout stejně zranitelnou?
před 11 hhodinami

Dítě, zvířata a absence artefaktů ve výjimečném brněnském hrobě matou archeology

Archeologie je věda založená na hledání podobností. Vědci na základě podobných znaků hledají souvislosti, datují a vysvětlují. Jenže občas narazí na objev, který se nepodobá ničemu. A právě takový teď popsali archeologové v Brně.
včera v 14:48

Kosmická loď Sojuz se dvěma Rusy a jedním Američanem se připojila k ISS

Ruská kosmická loď Sojuz MS-27 se dvěma Rusy a jedním Američanem se v úterý po třech hodinách od startu připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
včera v 12:15

Vědci „oživili“ zlovlky ze Hry o trůny. Mají tři štěňata

Díky genetické úpravě DNA se podařilo z obyčejných vlků vytvořit genetickou obdobu větších pravěkých vlků, kteří žili v Severní Americe a vyhynuli před deseti tisíci roky, tvrdí firma Colossal Biosciences.
včera v 11:50

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
včera v 09:24

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
včeraAktualizovánovčera v 07:22
Načítání...