TÉMA

Dub

Dálnice D48 má pět nových kilometrů, řidiči se po nich projedou v pátek
Dálnice D48 je oficiálně o pět kilometrů delší, i když řidiči to poznají až v pátek. Ředitelství silnic a dálnic v poledne slavnostně otevřelo úsek mezi Bělotínem a vesnicí Dub na Novojičínsku s tím, že oba jízdní pásy budou veškeré dopravě k dispozici další den. Stavba trvala dva a půl roku a podařilo se ji dokončit ještě letos, i když musel zhotovitel část dálnice předělat, protože vyšlo najevo, že výsledek neodpovídal projektu.
21. 12. 2023|Milan Dolejší, ČTK
Pokaždé jiný herec a bez textu. Zlínská inscenace Dub spoléhá na sílu mysli
Městské divadlo Zlín slibuje, že novinka na repertoáru – inscenace Dub – bude s každým opakováním jiná. Ve hře pro dva herce se totiž při reprízách bude měnit polovina obsazení. Vedle Pavla Vacka se tak na jevišti objeví pokaždé jiný herec či herečka, kteří text dopředu nezkoušeli.
11. 12. 2023|ČT24
Pokud se Země oteplí příliš, budou stromy vzduch znečišťovat, ukázala studie
Listnaté stromy mohou znečišťovat vzduch. Je to známo už delší dobu, nový výzkum ale ukázal, jak moc a za jakých okolností – zejména s ohledem na stále se zrychlující klimatické změny.
12. 10. 2023|
Na Krnovsku pokáceli staletý dub. Kácení přibývá, zřejmě i kvůli poklesům ceny dřeva
Česká inspekce životního prostředí zahájila šetření případu pokáceného dubu v lesích na Krnovsku. Její inspektoři ve středu zkoumali zbytky mohutného stromu přímo na místě. Pokácení dubu v minulých dnech pobouřilo veřejnost. Není to jediný podobný případ, za vyšším kácením listnáčů může stát snaha kompenzovat si příjmy kvůli poklesům ceny jehličnatých stromů.
6. 5. 2021|
Evropským stromem roku se stal tisíciletý dub. Vábil prý už čarodějnice
V jedenáctém ročníku kontinentální ankety o Evropský strom roku zvítězil tisíciletý dub cesmínový ze španělského Aragonska. Mýty opředený strom v anketě předčil italský i ruský platan stejně jako českou jabloň, která zvítězila v národní soutěži. V celoevropské anketě, která se snaží přitáhnout pozornost k přírodním monumentům, skončila sedmá.
17. 3. 2021|
Lesy na Vysočině ohrožuje další škůdce. Šíří se tam bekyně velkohlavá, napadá hlavně duby
Na Třebíčsku, kde v posledních letech ničí smrkové lesy kůrovcová kalamita, se místy objevil další škůdce, jenž napadá listnaté stromy. Jde o bekyni velkohlavou. Přemnožená je na sousední jižní Moravě, její housenky ožírají listí nejčastěji u dubů. Na Třebíčsku se loni bekyně objevila v údolí řeky Jihlavy, v okolí Mohelna a Lhánic. Vyplývá to z informací, které ČTK dostala od podniku Lesy ČR a od úřadu v Náměšti nad Oslavou.
20. 2. 2020|
Archeologové: Dřevěná studna nalezená u Pardubic je nejstarší na světě
Dřevěná studna, kterou archeologové našli při záchranném výzkumu pod budoucí dálnicí D35 u Ostrova v Pardubickém kraji, je nejstarší pravěká dřevěná struktura na světě. Potvrdil to dosavadní výzkum archeologů, kteří ji datují do let 5256 až 5255 před Kristem. Řekl to ředitel Archeologického centra Olomouc Jaroslav Peška. Studnu nyní odborníci konzervují a dělají další analýzy. Po ukončení výzkumu bude objekt k vidění ve Východočeském muzeu v Pardubicích.
4. 2. 2020|
Macron slibuje Trumpovi nový dub. Ten, který společně zasadili, nepřežil karanténu
Francouzský prezident Emmanuel Macron chce do Bílého domu poslat nový dub jako náhradu za strom, který přivezl jako dar při své loňské návštěvě USA. Doubek, který spolu s prezidentem Donaldem Trumpem zasadil, nepřežil podmínky následné karantény. Macron v rozhovoru poskytnutém švýcarské stanici RTS zároveň uvedl, že by lidé neměli uhynutí stromu přikládat přílišný význam. Řada médií spatřovala v osudu doubku metaforu napětí ve francouzsko-amerických vztazích.
12. 6. 2019|