Živě

následuje

Studio ČT24

Podrobnosti

2021-spolu-barva

Středopravicová volební koalice Spolu vznikla koncem loňského roku a spojuje tři zavedené liberálně-konzervativní strany tuzemské politiky: Občanskou demokratickou stranu, Křesťanskou a demokratickou unii – Československou stranu lidovou a TOP 09.
Každý z koaličních členů má mnohaletou parlamentní a většinově i vládní zkušenost; premiéři za občanskou demokracii vedli Česko po větší část devadesátých let (Václav Klaus) a s přestávkou znovu v letech 2007–2012 (Mirek Topolánek a Petr Nečas); v posledním případě zasedala ve vládě i TOP 09. Také lidovci se na exekutivě dosud nepodíleli spíše výjimečně v letech 1997–2002, 2010–2013 (kdy ani neseděli ve sněmovně) a v posledním volebním období.
V posledních volbách každé uskupení kandidovalo zvlášť se ziskem 5,31 % pro TOP 09, 5,8 procenta pro KDU-ČSL a 11,32 procenta pro ODS, která se třiadvaceti křesly drží v dolní komoře také nejsilnější opoziční klub.
Do letošních voleb míří koalice Spolu s jedním pravicovým programem; mimo jiné chce ústavně zakotvit rozpočtovou odpovědnost, reformovat důchodový systém, podporovat flexibilní trh práce a snižovat byrokracii. Deklaruje jasnou prozápadní orientaci s akcentem na NATO. Volebním lídrem koalice je předseda ODS Petr Fiala.

Už žádné plošné zákazy. Lidé si zaslouží znát cestu, která umožní návrat naší země do stavu, v jakém jsme ji znali před epidemií.

Odpovědné rozpočty zakotvené v ústavě, pravidlo daňové brzdy, daně, které slouží rodinám, skutečná důchodová reforma.

Budoucnost Česka je v EU a NATO, aktivní a důstojná zahraniční politika, 2 % HDP na obranu do roku 2025, podpora lidských práv ve světě.

Komunikace se státem digitálně, osobní údaje jednou a dost, rychlejší výstavba, podpora z EU na ekologické projekty, inovace a výzkum.

Velký právní úklid, hodnocení přínosu zákonů, konec nespravedlnosti v exekucích, menší stát = méně korupce, konec byrokracie v Česku.

Ochráníme životní prostředí i stabilní energetiku, voda a půda jsou prioritou, zemědělství prosperující a šetrné ke krajině.

Garantovaná dostupnost zdravotní péče, elektronizace zdravotnictví a elektronická karta pacienta, kvalitní stravování ve školách a nemocnicích.

Budoucnost ČR je v EU a NATO, podpora demokracie a lidských práv, kvalitní vzdělávání o totalitních režimech.

Rovnoměrná dostupnost kulturních služeb, nezávislost a udržitelné financování veřejnoprávních médií.

Podpora malých a středních podnikatelů, odstraněné byrokratické zátěže, digitalizace, hledání nových trhů, podpora výzkumu a inovací.

Více peněz na vzdělávání, modernizace, více porozumění, méně memorování, reforma dotací pro podporu sportu, podpora výzkumu.

Jednoduchý a digitální systém dávek, víceleté financování sociálních služeb, flexibilní trh práce.

Ocenění a podpora rodiny, zlepšení podmínek získání bydlení, rychlejší výstavba bytů, výhodnější hypotéky.

Chytrá doprava, moderní technologie, plán financování dopravních staveb na několik let dopředu a priorita pro nejvytíženější trasy.

Základem obrany zůstane členství v NATO. Budeme investovat do výzkumu, vývoje a nákupu moderních technologií a zajištění kyberbezpečnosti.


Nejčtenější články