Fico je u moci den, slova o sbližování s Ruskem jsou předčasná, míní slovenská velvyslankyně Brocková

28 minut
Interview ČT24: Ingrid Brocková (26. 10. 2023)
Zdroj: ČT24

Nový slovenský premiér Robert Fico odjížděl na summit EU s tvrzením, že nekývne na sankce proti Rusku, dokud nebude mít analýzu, jaké mohou mít dopady na Slovensko. Na to reagoval místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL), že se Bratislava vydává na trajektorii směrem k Rusku. „To je vážné konstatování vzhledem k tomu, že slovenská vláda je u moci jen 24 hodin,“ prohlásila slovenská velvyslankyně v Česku Ingrid Brocková v Interview ČT24. Ukotvení v EU a Severoatlantické alianci je pro novou vládu podle ní nezpochybnitelné. „Buďme korektní a počkejme si,“ vyzvala velvyslankyně.

„Vztahy mezi našimi zeměmi jsou unikátní, všichni říkáme, že jsou nadstandardní. Věřím, že to tak bude i nadále,“ poznamenala. „Každý den vnímám robustnost českých a slovenských vztahů. Myslím, že žádní politici by s tím neměli hazardovat,“ upozornila s tím, že to nelze brát jako samozřejmost. Za svou hlavní misi považuje vztahy kultivovat a dávat jim obsah.

Velvyslankyně také věří, že nový slovenský premiér Robert Fico pojede na svou první zahraniční cestu právě do Prahy. Podle ní má zájem na plnohodnotné bilaterální návštěvě v Praze.

Zbraně pro Ukrajinu

Fico se na okraj summitu Evropské unie v Bruselu setká s českým protějškem Petrem Fialou (ODS), kde by se dle Brockové možná mohli na návštěvě dohodnout. Jak jejich setkání bude probíhat a zda nebude například vzhledem k výrokům Fica o podpoře Ruskem napadené Ukrajiny „mrazivé“, si Brocková nyní netroufá říci. Jednotlivé země a lidé mají podle ní různé názory, což je přirozené.

„Názory jsme měli různé tradičně i v rámci V4. (…) Důležitý je dialog. Potvrdit tradici a vést komunikaci o tématech, která jsou pro nás společná nebo která nás trápí. Myslím, že výzvy máme podobné,“ okomentovala.

Podle velvyslankyně Slovensko od začátku plnohodnotné ruské invaze potvrzovalo svou snahu pomoci Ukrajině. „Bylo to celospolečenské úsilí, forma pomoci byla různá. (…) Myslím, že i nadále, co se týče evropské perspektivy Ukrajiny, v tom úsilí budeme pokračovat a budeme silným advokátem procesu,“ míní.

Podle Brockové je možné, že Ficova vláda povolí zbrojní dodávky na Ukrajinu alespoň přes soukromý sektor. „Velké množství firem, které vyrábějí vojenský materiál, je v soukromých rukou. Je dost možné, že taková pomoc bude dále realizovaná,“ míní. „Nechci o tom ale spekulovat, počkejme si na závěry evropského summitu a k čemu se Slovensko přihlásí,“ upozornila.

Sankce proti Rusku

Fico odjížděl na summit také s tvrzením, že nezvedne ruku pro žádné další sankce vůči Rusku, pokud nebude mít nějakou analýzu, která by potvrdila, že nebudou mít negativní dopady na Slovensko.

„Sankce mají dopad nejen na Rusko, (…) ale také na jednotlivé členské státy EU. Ten je v jednotlivých zemích rozdílný, proto jsou pro některé členské státy v balících i výjimky, které jsou třeba na tři roky,“ popsala. „Myslím, že se žádá poctivá diskuze v rámci EU o efektivitě sankcí. Korektní diskuze by měla být i o tom, jak nastavit kompenzační mechanismy nebo výjimky zemím, které jsou velmi zranitelné,“ soudí. V některých oblastech je podle ní zranitelné i Slovensko.

Na Ficův výrok o sankcích reagoval mimo jiné místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) ve svém příspěvku na sociální síti X. Napsal: „V přímém přenosu sledujeme příběh přeměny demokratické země, která se pod vedením Fica vydává na trajektorii směrem k Rusku“.

To je podle Brockové vážné konstatování vzhledem k tomu, že slovenská vláda je u moci jen 24 hodin a Fico zrovna odletěl na summit do Bruselu, což on sám považuje za velmi důležité. „To, co bylo komunikováno velmi jasně, je, že ukotvení v Evropské unii a NATO je nezpochybnitelné – to je základní premisa, ze které je třeba vycházet,“ zdůraznila. „Buďme korektní a počkejme si,“ vyzvala velvyslankyně. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

SLEDUJTE: Zástupci USA a Ruska v Rijádu jednali o plánované schůzce Trumpa s Putinem

Rozhovory mezi Ruskem a USA v saúdském Rijádu po čtyřech a půl hodinách jednání skončily, uvedla agentura Reuters. Podle zahraničněpolitického poradce Kremlu Jurije Ušakova jednání proběhlo dobře, diskutovalo se o budoucí schůzce amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Termín schůzky ale nebyl stanoven. Ukrajinští zástupci na jednání o ukončení války, kterou Rusko rozšířilo svou otevřenou invazí před třemi lety, pozváni nebyli.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Lipavský je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) hovořil v Praze se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem (Smer). Lipavský po setkání uvedl, že je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu, když není známé potenciální mírové uspořádání či garance jednotlivých aktérů. Blanár uvedl, že v brzké době bude uzavřena dohoda o poskytování vzájemné rychlé zdravotní příhraniční pomoci, Slovensko už má podobnou s Rakouskem.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Bílý dům tvrdí, že Musk nevede úřad efektivity a je jen poradcem

Bílý dům v dokumentu pro soud tvrdí, že miliardář Elon Musk je pouze poradcem prezidenta Donalda Trumpa a nemá pravomoci sám činit vládní rozhodnutí. Dokument podle agentury Reuters popírá, že by Musk byl v čele úřadu DOGE, jehož úkolem je seškrtat výdaje, které Trumpova administrativa považuje za nepotřebné. Právě přístup nevoleného Muskova týmu k citlivým údajům amerických úřadů o občanech vyvolává obavy a vede k žalobám.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Izraelská armáda se stáhla z Libanonu jen částečně, Bejrút protestuje

Izraelská armáda se stáhla ze všech příhraničních libanonských vesnic, její jednotky ale dál zůstávají na pěti pozicích, uvedla agentura AFP. V úterý vypršela lhůta, dokdy měli vojáci židovského státu z Libanonu odejít. Bejrút reagoval, že bude pokládat další přítomnost izraelských sil na svém území za okupaci.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

„Chci zůstat kancléřem, on se jím chce stát.“ Scholz a Merz vyloučili povolební spolupráci

Německý sociálně-demokratický kancléř Olaf Scholz a jeho křesťansko-demokratický vyzyvatel Friedrich Merz v debatě televize ARD vyloučili, že by po nedělních parlamentních volbách byli schopni osobně spolupracovat na vládě. Kancléřští kandidáti čtyř nejsilnějších stran odpovídali na dotazy z publika. Kromě Scholze a Merze se debaty účastnili lídři v průzkumech aktuálně druhé AfD a čtvrtých Zelených, Alice Weidelová a Robert Habeck.
před 21 hhodinami

Po nehodě letadla v Torontu je nejméně osmnáct zraněných

Počet zraněných po pondělní havárii letadla v kanadském Torontu společnosti Delta Air Lines na lince z amerického Minneapolisu se zvýšil na osmnáct, píše agentura Reuters. Kanadská média původně psala o patnácti zraněných. Tři lidé, včetně jednoho dítěte, jsou v kritickém stavu. Letadlo se ve větrném počasí po sněhové bouři převrátilo vzhůru nohama, na palubě bylo osmdesát osob.
včeraAktualizovánovčera v 08:30

Jednota EU v izolaci Ruska je nabořená, řekl Lipavský

Řešení konfliktu na Ukrajině se možná nebude moci hledat na půdě EU, ale na jiném evropském půdorysu. V Interview ČT24 to uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Jednota Evropské unie, co se týče diplomatické izolace Moskvy, byla podle něj v poslední době nabořena. Aby měla šanci zúčastnit se jednání o míru, bude Evropa muset dělat konkrétní kroky, včetně zvýšení výdajů na obranu, míní Lipavský.
včera v 06:00

Mluvit teď o vyslání vojáků na Ukrajinu je velmi nevhodné, míní Scholz

Německý kancléř Olaf Scholz po schůzce lídrů evropských zemí v Paříži řekl, že nyní považuje za velmi nevhodné jednat o vyslání vojáků na Ukrajinu. Ruskem napadenou zemi je ale podle něj nutné dál podporovat. Účastníci jednání se podle polského premiéra Donalda Tuska shodli, že Evropa musí zvýšit své vojenské schopnosti i výdaje na obranu.
17. 2. 2025Aktualizovánovčera v 00:03
Načítání...