Americký kongresový výbor zpovídal ředitele TikToku, aplikaci hrozí v USA zákaz

Sociální síť TikTok je hrozbou pro americkou národní bezpečnost i pro děti, které ji používají, řekla šéfka výboru pro energetiku a obchod americké Sněmovny reprezentantů Cathy Rodgersová z Republikánské strany. Ředitel sítě Shou Zi Chew ve čtvrtek před výborem odpovídal pět hodin na dotazy kongresmanů. Ti vycházejí z předpokladu, že TikTok má vazby na Komunistickou stranu Číny a poskytuje jí americká data. Shou se snažil prokázat opak, obavy kongresmanů ale neuklidnil. Síti hrozí v USA zákaz.

Shou úvodem slyšení před kongresmany argumentoval, že TikTok „bere obavy z ohrožení národní bezpečnosti vážně“, není „vlastněn ani ovládán“ čínskou vládou a že „šedesát procent jeho podílu vlastní světoví investoři a tři z pěti členů jeho správní rady jsou z Ameriky“.

K tématu hrozby pro dětské uživatele Shou řekl, že ačkoliv je většina uživatelů TikToku dospělých, TikTok bere dopady sítě na děti vážně, a proto jsou na ní nyní dostupnější videa o vědě, technologiích nebo matematice, která mají na platformě podle Shoua už 116 miliard zhlédnutí.

Rodgersová ve druhé sérii dotazování požadovala po Shouovi jednoslovné odpovědi na otázky, zda TikTok cenzuruje témata, která jsou politicky citlivá pro čínskou komunistickou stranu. Konkrétně čínské zacházení s ujgurskou muslimskou menšinou, masakr na náměstí Nebeského klidu nebo otázku Tchaj-wanu. Shou odpověděl, že veškerý takový obsah je na síti dostupný.

„Podle průzkumu listu Washington Post souhlasí se zákazem TikToku jednačtyřicet procent Američanů, pětadvacet procent je proti. A většina – 71 procent – pak má obavy z čínského vlastníka populární aplikace,“ řekl zahraniční zpravodaj ČT Bohumil Vostal.

TikTok má podle agentury Reuters v USA 150 milionů měsíčních uživatelů. Mateřskou společností sítě je pekingská technologická firma ByteDance, která má v rámci své řídící struktury výbor členů čínské komunistické strany. Kvůli obavám z úniku dat TikTok v posledních měsících zakazují na služebních zařízeních mnohé světové vlády a úřady.

Shou Zi Chew je 40letý singapurský podnikatel, který studoval v Británii a Spojených státech. Pracoval v britských, amerických i čínských společnostech, poté nastoupil jako finanční ředitel do ByteDance v Pekingu.

TikTok zakázal britský parlament i česká sněmovna

Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Stejný krok minulý týden učinila i britská vláda, jež následovala řadu západních zemí.

„V návaznosti na rozhodnutí vlády zakázat TikTok na vládních zařízeních rozhodly komise Dolní sněmovny i Sněmovny lordů, že TikTok bude zablokován na všech parlamentních zařízeních a v širší parlamentní síti,“ uvedl mluvčí obou komor britského parlamentu. „Kybernetická bezpečnost je pro parlament nejvyšší prioritou,“ dodal.

Aplikace pro sdílení videí, kterou vlastní pekingská společnost ByteDance, se dostává pod stále větší drobnohled kvůli obavám, že by se uživatelská data mohla dostat do rukou čínské vlády. Aplikaci na služebních zařízeních již zakázaly Spojené státy, Kanada, Belgie i úřady Evropské unie.

V Česku zakázala TikTok používat například sněmovna na všech svých zařízeních a doporučila smazat tuto aplikaci i ze soukromých přístrojů. Před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů varoval na začátku března i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Aplikaci pokládá za bezpečnostní hrozbu. Řada úřadů i soukromých firem potom její používání zakázala nebo to doporučila.

Horizont ČT24: Lukáš Hejlík (zdroj: ČT24)

Hejlík: Králičí nora je u TikToku nejhlubší

V pořadu Horizont ČT24 mluvil o užívání TikToku zakladatel projektu Gastromapa Lukáš Hejlík. Podle něj je v Česku informovanost o dané sociální síti na dobré úrovni.

„Je potřeba říct, že pro takzvanou generaci Z (ta se definuje přibližně od poloviny devadesátých let 20. století do roku 2010, pozn. red.) je TikTok číslo jedna mezi sociálními sítěmi. Ať už se to týká konzumování obsahu, ať už se to týká vyhledávání, ale i inspirace životního přístupu, ale možná i myšlenkových pochodů. V tom je to možná znepokojivé,“ poznamenal Hejlík.

Zároveň upozornil, že TikTok má velmi propracovaný algoritmus nabízení videí, který dokáže velmi rychle zjistit, co uživatele zajímá a co chce sledovat. „Jak se říká, králičí nora je v tomto případě opravdu nejdelší a nejhlubší,“ doplnil Hejlík.