Cenové stropy snížily v lednu meziročně tržby Moskvy z vývozu ropy a plynu o téměř 30 procent, tedy o osm miliard dolarů (176,2 miliardy korun). Na konferenci India Energy Week to v neděli řekl výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol.
Cenové stropy snížily v lednu tržby Moskvy z vývozu ropy a plynu o 30 procent
Počínaje nedělí platí cenový strop na ropné produkty z Ruska, který schválila skupina ekonomicky vyspělých zemí G7, Evropská unie a Austrálie. U nafty činí 100 dolarů a u topných olejů 45 dolarů za barel.
Už od 5. prosince zavedly EU, státy G7 a Austrálie kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu maximální cenu 60 dolarů za barel ruské ropy přepravované po moři. V případě překročení tohoto limitu je zakázáno ropu převážet a pojišťovat její přepravu.
Cena ropy zřejmě poroste
Sankce pravděpodobně způsobí pokles ruského vývozu ropy. To spolu s oživením poptávky Číny, která odstoupila od přísných protipandemických opatření, povede letos k růstu ceny ropy, jež vystoupá nad 100 dolarů za barel, napsala agentura Bloomberg s odvoláním na výhled banky Goldman Sachs.
Banka dále nevylučuje vážný problém ohledně dodávek ropy v příštím roce, protože se podle ní vyčerpají volné těžební kapacity.
Birol konstatoval, že ropné trhy mohou v krátkodobém horizontu čelit potížím, protože globální obchodní trasy se „přetvářejí“, aby Evropa mohla více dovážet z Číny, Indie, Blízkého východu a Spojených států. To by podle něj mohlo donutit další trhy, jako je Latinská Amerika, hledat alternativní odbytiště.
Rovnováha na trhu by se mohla podle Birola zlepšit od druhé poloviny roku, protože na celém světě přibude více rafinérských kapacit.
Až Čína vstoupí do hry
Šéf IEA zdůraznil, že producenti ropy budou možná muset přehodnotit svou produkční politiku kvůli oživení poptávky v Číně. Tato země, která je největším světovým dovozcem ropy a druhým odběratelem zkapalněného zemního plynu (LNG), se letos stala klíčovým nejistým faktorem na světových trzích s ropou a zemním plynem.
„Očekáváme, že zhruba polovina růstu globální poptávky po ropě v letošním roce bude pocházet z Číny,“ řekl Birol agentuře Reuters. Dodal, že v Číně prudce roste poptávka po leteckém palivu. „Pokud poptávka velmi silně vzroste a čínská ekonomika se zotaví, pak bude podle mého názoru potřeba, aby země ze skupiny OPEC+ přezkoumaly svou (těžební) politiku,“ řekl Birol.
Skupina OPEC+ zahrnuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její partnery v čele s Ruskem.