Počet úmrtí na covid v Číně přesahuje pět tisíc denně, tvrdí britská výzkumná společnost

Podle odhadů britské společnosti Airfinity, která se zabývá zdravotnickými údaji, umírá v Číně na covid-19 více než pět tisíc lidí denně. To je ve výrazném rozporu s oficiálními údaji Pekingu o současné epidemii v zemi, „které uvádějí několik tisíc případů a pouze sedm oficiálních úmrtí za poslední týden“.

Společnost Airfinity uvedla, že její analýza rizika úmrtí naznačuje, že v současné čínské epidemii covid-19 by mohlo zemřít 1,3 až 2,1 milionu lidí. Analýzy jiných modelovacích skupin rovněž předpověděly až 2,1 milionu úmrtí.

Na základě modelování založeného na regionálních čínských údajích získala údaje, které rovněž odhadují současný počet nakažených v zemi na více než milion denně.

Institut pro měření a hodnocení zdraví (IHME) předpokládá, že v nadcházejících měsících zemře v Číně více než tři sta tisíc lidí a v průběhu roku 2023 jich bude více než milion.

„V Číně je obrovské množství náchylných jedinců z několika důvodů. Buď dostali vakcínu nízké účinnosti, vakcínu jim lékaři podali před poměrně dlouhou dobou, a tak jejich imunita ochabla, nebo nebyli nikdy očkováni. Ze zkušeností z Hongkongu víme, že i vlna omikronu může mít poměrně značnou úmrtnost,“ píše IHME.

Čína uvádí několik tisíc nakažených

Čínská Národní zdravotnická komise (NHC) do uzávěrky nereagovala na žádost agentury Reuters o komentář. Ve čtvrtek oznámila 2966 nových případů za 21. prosinec, ale neuvedla žádné nové úmrtí.

Vysoce postavený představitel Světové zdravotnické organizace ve středu podle agentury Reuters prohlásil, že Čína může mít problémy s evidencí nakažených, protože zažívá velký nárůst případů.

Náhlý obrat v čínské politice nulového covidu vyvolal celosvětové obavy z rozsáhlých infekcí mezi zranitelnou, nedostatečně očkovanou populací. Čína zastavila hromadné testování a již nehlásí asymptomatické případy. 

Modely výzkumných společností očekávají dva vrcholy

Společnost Airfinity odhaduje, že vlna by mohla mít dva vrcholy. V polovině ledna očekává 3,7 milionu případů denně v regionech, kde v současné době počet případů stoupá. V ostatních provinciích odhaduje okolo čtyř milionů případů denně během března.

Podobný vývoj na svých webových stránkách předpokládá i IHME. „Naše modely napovídají, že v lednu uvidíme nejnižší bod současného poklesu. Koncem března pak očekáváme vrchol následného růstu a poté nejspíš uvidíme pokles v průběhu roku 2023.“ 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 14 mminutami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 17 mminutami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 22 mminutami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 1 hhodinou

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 4 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 5 hhodinami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...