Erdogan si přál nízké sazby, turecká centrální banka mu i přes vysokou inflaci vyhověla

Turecká centrální banka snížila základní úrokovou sazbu o 1,5 bodu na devět procent, přestože inflace v zemi byla v říjnu nejvyšší za 25 let. V prohlášení současně banka oznámila, že ukončuje současný cyklus snižování úroků, který začal v srpnu.

Snížení úroků na devět procent očekávali všichni analytici v anketě agentury Bloomberg. Centrální banka se totiž podvolila výzvě prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby do konce roku snížila úroky na jednociferné číslo. Kurz turecké liry na rozhodnutí téměř nereagoval.

Měnový výbor uvedl, že současná základní úroková sazba je přiměřená. Rozhodl se proto cyklus snižování sazeb ukončit.

Turecká centrální banka snížila základní úrok už počtvrté za sebou. Postoj Turecka je zcela odlišný od většiny světa, který za poslední rok v reakci na inflační šoky zažil nejrazantnější a velmi synchronizované zpřísňování měnové politiky za posledních čtyřicet let. Turecko naopak postupovalo opačným směrem. Erdogan je totiž přesvědčen, že nižší sazby mají sílu zmírnit inflaci.

Pokud se nevezme v úvahu čtvrteční rozhodnutí, tak úroková sazba v Turecku od srpna klesla o 3,5 procentního bodu, přestože inflace oficiálně překonala 85 procent, přičemž někteří experti ji odhadují ještě výrazně vyšší. Míra inflace v Turecku tak zřejmě bude na konci letošního roku po Argentině druhá nejvyšší ze zemí skupiny velkých ekonomik G20.

Erdogan ovládá centrální banku přes guvernéry

Erdogan má od roku 2018 nad centrální bankou větší moc. Všechny tři předchůdce současného guvernéra odvolal z funkce za to, že zastávali podle něj nedostatečně umírněný postoj, tedy že nechtěli příliš snižovat úroky.

Jeho vliv se však ještě více projevil v letošním roce, kdy tlačil na snížení sazeb, aby před volbami podpořil levné úvěry, a nastartoval tak ekonomiku. Neustoupil ani kvůli inflaci. Roční inflace nyní 17krát převyšuje oficiální cíl a je nejvyšší od Erdoganova nástupu k moci před dvaceti lety.

Centrální banka očekává, že inflace na konci roku bude činit 65 procent. To je optimističtější hodnocení než názor mnoha ekonomů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Proti drahému bydlení se protestovalo v desítkách španělských měst

Desetitisíce Španělů vyšly do ulic demonstrovat proti drahému bydlení, za které podle pořadatelů protestů může především spekulace. Demonstrace se konaly ve skoro čtyřiceti městech, jedna z největších byla v Madridu, uvedl deník El País. Organizátoři protestu také kritizovali levicovou vládu premiéra Pedra Sáncheze, která není podle nich dostatečně razantní.
před 47 mminutami

Rakousko kvůli slintavce uzavírá některé přechody

Rakousko uzavřelo z obav před šířením slintavky a kulhavky 24 malých hraničních přechodů se Slovenskem a Maďarskem, informuje agentura APA. Podle ní je na nich zatím situace klidná a nevytvářejí se zácpy. Bezpečnostní opatření na hranicích zpřísňuje i slovenská vláda. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ohlásil uzavření sedmnácti hraničních přechodů s Maďarskem a Rakouskem.
před 1 hhodinou

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
17:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 72, informovala agentura Ukrinform.
08:02Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 3 hhodinami

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 7 hhodinami

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
před 9 hhodinami
Načítání...