Kolumbie spouští další kolo tažení proti drogám. Chce je zachytávat hlavně na moři

9 minut
Horizont ČT24: Kolumbie bude více potírat obchod s kokainem
Zdroj: ČT24

Přes devadesát procent kolumbijského kokainu končí v USA. Obě země nyní jednají o způsobu, jak nejlépe pašování drog narušit. Kolumbijci se chtějí zaměřit hlavně na záchyty drog na moři.

Už půl století kalí vztahy obou zemí zelené lístky rostoucí v kolumbijské divočině, ze kterých vzniká bílá droga. Navzdory společnému úsilí se množství kokainu vyrobeného v Kolumbii drží v poslední době na rekordních úrovních.

Podle amerických odhadů ho jen loni bylo skoro tisíc tun  a přes devadesát procent skončilo právě v USA. Nový levicový kolumbijský prezident Gustavo Petro chce dvě věci: „Zaprvé: navýšit naši schopnost – především na moři, ale i ve vzduchu – zastavit drogy, než opustí zemi. A zadruhé: zlepšit naše zpravodajské schopnosti vedoucí k dopadení těch, kdo pašování drog organizují.“

Časy se mění v pašování drog

Od smrti nechvalně proslulého kolumbijského narkobarona Pabla Escobara, který v osmdesátých letech posílal tuny kokainu malými letadly přes Karibské moře na Floridu, se způsob pašování radikálně změnil. Jejich nákup, převoz i prodej podle Kolumbijců organizují hlavně mexické kartely.

„Posílají sem vyjednavače a lidi, kteří ověřují kvalitu drog. Ty potom míří přes Venezuelu nebo z tichomořského pobřeží či severního Ekvádoru do střední Ameriky a na americký trh,“ popsal bývalý kolumbijský poradce pro národní bezpečnost Rafael Guarín.

Nejčastěji drogy putují po moři plochou, která je rozlehlejší než Spojené státy. Kromě lodí kartely někdy využívají i vlastní ponorky nebo drogu posílají v tekutém stavu, který se hůř detekuje.

Represe nemá dopadat na venkovany, řekl prezident

Stovky tun drog, které kolumbijské úřady každý rok zabaví, podle tamního prezidenta nestačí. Chudým farmářům, pro které je teď koka jediný zdroj příjmu, chce v rámci agrární reformy nabídnout nevyužívanou zemědělskou půdu, kde mají pěstovat jiné plodiny.

„Represe pašování drog neznamená pronásledovat venkovany. Znamená to pronásledovat šéfy drogových kartelů,“ zdůraznil kolumbijský prezident. 

Američané uvádějí, že plně podporují komplexní přístup vlády prezidenta Petra k potírání narkotik. Hovořil o tom americký ministr zahraničí Antony Blinken při návštěvě Kolumbie. Některé plány levicového prezidenta se ale Washingtonu líbí méně. Především to, že chce omezit vydávání narkobaronů dopadených v Kolumbii ke stíhání do Spojených států. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 72, informovala agentura Ukrinform.
08:02Aktualizovánopřed 6 mminutami

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
před 4 hhodinami

Sousedé Ruska znovu hledí k protipěchotním minám

Ruská agrese na Ukrajině a hrozba, že by se tam Rusko nemuselo zastavit, vedou jeho sousedy k intenzivnímu opevňování společné hranice. Nezůstávají jen u plotů a ostnatého drátu. Polsko, pobaltské státy a Finsko hodlají odstoupit od Ottawské úmluvy. To by jim umožnilo opět začít vyrábět, skladovat a využívat protipěchotní miny zejména na hranicích s Ruskem a Běloruskem.
před 5 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 7 hhodinami

Rusové udeřili na elektrárnu v Chersonu. Porušili dohodu, řekl Zelenskyj

Rusko v pátek zaútočilo bezpilotním letounem na tepelnou elektrárnu v ukrajinském městě Cherson, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters. Obvinil proto Moskvu z porušení moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře, které bylo zprostředkováno Spojenými státy. Ruské síly útočily během pátku rovněž v Kryvém Rihu, kde zabily nejméně osmnáct lidí, z toho devět dětí, a v Charkově, kde zemřelo pět lidí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...