USA uvolnily část sankcí vůči Íránu. Teheránu to k návratu k jaderné dohodě nestačí

Washington uvolnil některé sankce namířené proti íránskému civilnímu jadernému sektoru. Americká administrativa se tím podle zahraničních agentur snaží posunout vyjednávání o návratu Teheránu k jaderné dohodě z roku 2015, jež zrušila některé mezinárodní sankce výměnou za omezení tamního nukleárního programu. Írán však vzkázal, že krok USA je sice dobrý, ale nedostatečný.

Spojené státy zrušily hrozbu sankcí pro zahraniční země a firmy z Ruska, Číny a Evropy, které spolupracují s nevojenskými částmi íránského jaderného programu. Tyto sankce původně zrušila dohoda JCPOA z roku 2015, administrativa Donalda Trumpa však od smlouvy ustoupila a některé postihy znovu zavedla. Teherán následně začal podmínky dohody porušovat.

Nynější americký prezident Joe Biden dává dlouhodobě najevo, že by se k úmluvě chtěl navrátit. Mezi Washingtonem a Teheránem nicméně nyní panují neshody ohledně toho, za jakých podmínek to bude možné. Írán chce okamžité zrušení všech obnovených sankcí, USA však tvrdí, že je potřeba vyjednat nové podmínky, protože íránský jaderný program prošel v posledních letech vývojem.

Podle vyjádření amerického ministerstva zahraničí chtějí USA pozastavením sankcí vyjít Íránu částečně vstříc, od čehož si Washington slibuje posun v diplomatických rozhovorech, které zatím nepřinesly konkrétní výsledky. Konečným cílem těchto snah je pak přimět Teherán k návratu k JCPOA.

Teheránu uvolnění nestačí

Zahraniční země a firmy nyní budou moci pracovat na civilních projektech v jaderné elektrárně v Búšehru, v těžkovodním reaktoru v Aráku a na teheránském výzkumném reaktoru. Zákaz spolupráce pod hrozbou sankcí obnovil v květnu roku 2020 tehdejší ministr zahraničí USA Mike Pompeo, podle nějž se Írán dopouštěl „jaderného vydírání“ tím, že v těchto zařízeních rozšiřoval svou aktivitu.

Obnovení výjimek ze sankcí podle současné americké vlády usnadní „technické diskuze“, které jsou nutné v posledních týdnech diplomatických rozhovorů vedených ve Vídni.

Teherán ale v sobotu konstatoval, že ačkoliv je krok americké vlády dobrý, není dostatečný. Ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján zdůraznil, že Spojené státy by měly poskytnout záruky pro obnovení sedm let staré jaderné dohody.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

FBI se má místo „bílých límečků“ zaměřit na přistěhovalce

Vedení amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) dalo pokyn agentům, aby se více zaměřili na vyšetřování související s přistěhovalectvím než na hospodářskou kriminalitu vysoce postavených osob. Agentuře Reuters do sdělili čtyři lidé obeznámení s touto záležitostí.
před 19 mminutami

V libyjském Tripolisu vypukly boje mezi ozbrojenými skupinami

V libyjském hlavním městě Tripolisu v noci na úterý vypukly násilné střety mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami. Stalo se tak poté, co se rozšířily zprávy o zabití vůdce jedné z nich, uvedla agentura AFP.
před 53 mminutami

Oběť, nebo spoluviník? Obtížná rakouská cesta od sebeklamu

Už během války získalo Rakousko víceméně náhodou nálepku první oběti Hitlerovského Německa a rádo si ji ponechalo i po roce 1945. Teze oběti zemi zbavila viny za zvěrstva holocaustu a pro budování poválečné rakouské identity byla vítaným odrazovým můstkem. S tichým souhlasem Západu nebyli rakouští váleční zločinci potrestáni a země si mohla žít desítky let v sebeklamu. O to tvrdší dopad měla koncem 80. let aféra Kurta Waldheima, která společnost postavila před realitu historických událostí.
před 55 mminutami

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího

Teroristické hnutí Hamás předalo po devatenácti měsících v zajetí izraelsko-amerického rukojmího Idana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Po návratu do Izraele se Alexander už setkal se členy své rodiny. Teroristé jeho navrácení označili za ukázku dobré vůle. Zároveň uvedli, že jsou připraveni jednat o příměří v Pásmu Gazy. Zprávy o jeho propuštění už dříve ocenil americký prezident Donald Trump.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Británie zpřísňuje migrační pravidla, Starmer varoval před „ostrovem cizinců“

V pondělí představila britská vláda novou migrační strategii. Podobné kroky přijalo i Německo. Změny se zaměřují na seškrtání sociálních dávek a práv k pobytu. Podle britského premiére Keira Starmera hrozí, že bez přísnějších pravidel se Británie stane „ostrovem cizinců“.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Bulhary usvědčené ze špionáže pro Rusko potrestali v Británii vězením

Šesti Bulharům usvědčeným v březnu ze špionáže pro Rusko vyměřil londýnský soud tresty vězení v délce pět až téměř jedenáct let. Po propuštění pak budou všichni vyhoštěni, uvedla agentura AP. Podle prokurátorů svými operacemi v Británii, Německu, Rakousku, Španělsku a Černé Hoře mezi lety 2020 a 2023 ohrozili životy mnoha lidí. Skupina se zaměřovala na novináře, diplomaty a ukrajinské vojáky.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Strana kurdských pracujících oznámila ukončení ozbrojeného boje proti Turecku

Strana kurdských pracujících (PKK) se rozhodla ukončit ozbrojený boj proti Turecku a rozpustit se, napsala v pondělí podle agentury Reuters tisková agentura Firat, která je blízká PKK. Strana, která proti tureckému státu bojovala několik desítek let, uvedla, že její historická mise byla ukončena a že kurdsko-turecké vztahy se musejí změnit. Turecký ministr zahraničí Hakan Fidan označil rozhodnutí PKK za historickou etapu, prezident Recep Tayyip Erdogan pak za důležitý krok a novou éru.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...