Vrah Roberta Kennedyho dál zůstává ve vězení. Kalifornský guvernér zamítl podmínečné propuštění

Kalifornský guvernér Gavin Newsom oznámil, že zamítl podmínečné propuštění Sirhana Sirhana. Palestinský uprchlík si odpykává doživotní trest za zavraždění kandidáta na amerického prezidenta z roku 1968 Roberta F. Kennedyho. Kalifornská revizní komise v srpnu doporučovala Sirhana z vězení propustit

Vrah R. Kennedyho Sirhan Sirhan
Zdroj: AP/ČTK Autor: Gregory Bull

Newsom své rozhodnutí sdělil listu Los Angeles Times. Uvedl, že nesouhlasí s názorem kalifornské komise pro podmínečné propuštění, která by sedmasedmdesátiletému Sirhanovi odpustila zbytek trestu.

„Po pečlivém prozkoumání případu, včetně záznamů v kalifornském státním archivu, jsem usoudil, že Sirhan nepřijal odpovědnost a neprojevil pochopení nezbytné k podpoře jeho bezpečného propuštění do společnosti,“ vysvětlil Newsom.

Sirhan je ve vězení za to, že zastřelil dvaačtyřicetiletého Kennedyho v hotelu Ambassador v Los Angeles 5. června 1968. Střelba následovala jen několik minut poté, co tehdejší senátor a bývalý ministr spravedlnosti Robert Kennedy pronesl vítězný proslov po vítězství v kalifornských demokratických primárkách. Mladší bratr dříve rovněž zastřeleného prezidenta Johna F. Kennedyho svým zraněním podlehl následující den.

Sirhan tvrdil, že si na zabití senátora nepamatuje, ale přiznal, že na něj střílel, protože ho rozlítila jeho podpora Izraeli. Podle deníku Los Angeles Times se pro propuštění Sirhana vyslovil i syn někdejšího senátora Robert F. Kennedy mladší. Podmínečná cesta na svobodu nyní byla vězni zamítnuta už šestnáctkrát.