Demokracie musí držet při sobě proti autoritářství, řekl na summitu Biden

Demokratické země čelí závažným a znepokojivým výzvám a musí stát při sobě tváří v tvář postupu autoritářství, řekl ve čtvrtek americký prezident Joe Biden při zahájení virtuálního dvoudenního summitu pro demokracii. Biden na něj pozval zástupce více než stovky zemí včetně České republiky, za kterou vystoupil premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Pozváno nebylo naopak například Maďarsko.

Lídři mají na programu diskuze o upevňování demokratických systémů po celém světě, americká vláda jim chce rovněž poskytnout příležitost k ohlášení závazků k posílení demokracie a lidských práv.

„Jako světová demokratická komunita se musíme postavit za hodnoty, které nás spojují,“ řekl Biden. „Musíme se postavit za spravedlnost a vládu práva, za svobodu vyjádření, svobodu shromažďování, svobodný tisk, svobodu vyznání, za všechna přirozená lidská práva každého jedince,“ pokračoval americký prezident.

Poznamenal přitom, že samotné Spojené státy musí „bez ustání bojovat za to, aby držely krok se svými demokratickými ideály“.

Lídři ve čtvrtek jednají na plenárním shromáždění za zavřenými dveřmi, jednotlivé země však rovněž přednášejí krátké vzkazy přístupné veřejnosti. Kromě toho se v rámci summitu koná rovněž řada panelových diskuzí na nižších úrovních. Jednání budou pokračovat ještě v pátek.

Summit již před jeho začátkem provázely kontroverze zejména kvůli okruhu účastníků. Washington nepozval na setkání Rusko nebo Čínu, summitu se však zúčastní zástupci Tchaj-wanu. Proti tomu se Peking tvrdě ohradil, protože ostrov považuje za svou vzbouřenou provincii a nechce, aby se k němu přistupovalo jako k samostatné zemi.

Zpravodaj ČT v USA David Miřejovský řekl, že se tak prohlubuje konflikt mezi Washingtonem a Pekingem, protože Američané a některé další země již ohlásili diplomatický bojkot únorových zimních olympijských her v Číně. Zpravodaj to hodnotí jako „obrovský diplomatický krok“ a „políček do tváře Číny“. Očekává, že se proti tomu Peking silně vymezí. 

9 minut
Zpravodaj ČT Miřejovský o summitu pro demokracii
Zdroj: ČT24

Biden rovněž sklidil kritiku za pozvání některých zemí, jež nejsou považovány za příliš svobodné, například Filipín, Konga, Indie či Iráku. Některé lidskoprávní organizace pak kritizovaly, že pozváno bylo Polsko. Miřejovský řekl, že je kolem toho hodně kontroverzí, ale Bílý dům je nechce nyní komentovat. Dodal, že pozvánku naopak nedostaly Vietnam, Thajsko či Egypt, což jsou přitom regionální spojenci USA. Pozváno nebylo ani Turecko. 

Summit má tři základní témata: obrana proti autoritářství, boj proti korupci a prosazování úcty k lidským právům. Miřejovský uvedl, že Američané slibují, že tato konference bude mít reálný dopad už v příštím roce. Lídři by měli sdělit, jak podpoří demokracii ve svých státech i jinde.

Jde o první summit svého druhu a Biden řekl, že je potřeba demokracii stále podporovat a že v mnoha zemích světa čelí obrovským výzvám. Nelze také automaticky počítat s tím, že tam, kde demokracie nyní je, bude natrvalo. „Pro podporu demokracie ve světě i v USA je stále třeba něco dělat,“ zmínil Miřejovský Bidenův projev.

Za demokracii se musí bojovat, řekl Babiš

 „Češi velmi dobře vědí, že demokracie je něco, na čem musíme neustále pracovat a za co musíme bojovat,“ řekl na summitu v krátkém veřejném vystoupení premiér v demisi Babiš a připomněl, že Česká republika nedávno oslavila 32. výročí sametové revoluce a obnovy demokracie.

„Jsme svědky nespočtu sotva patrných, ale někdy i otevřených, kroků směřujících k podrytí demokratických institucí,“ dodal Babiš a zmínil především korupci a dezinformační kampaně. Lídři podle něj musí přijít se způsobem, jak ujistit občany, že každý jedinec hraje v demokratickém systému důležitou roli a má moc jej ovlivnit.

Na domácí scéně Babiš označil za hlavní prioritu v tomto směru boj proti korupci, důležité je podle něj rovněž bránit volební proces před hybridními hrozbami, například dezinformačními kampaněmi. Navenek chce Česko nadále podporovat zastánce lidských práv po celém světě.

Zásadní součástí demokracie je podle Babiše rovněž svoboda projevu a médií. „Nicméně stejně důležité je nestranné podávání zpráv samotnými novináři, které je bohužel nahrazováno aktivismem a prosazováním určité agendy, což stále více platí i pro veřejnoprávní média,“ řekl premiér v demisí s tím, že Česko chce pomáhat reportérům vypořádávat se s výhrůžkami a útoky, kterým stále více čelí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Britská policie obvinila muže ze založení požárů spojených se Starmerem

Britská policie obvinila ze žhářství muže, který podle policistů v minulých dnech založil požár v domě premiéra Keira Starmera. Zapálil i auto spjaté s předsedou vlády a jednu další budovu, informovaly ve čtvrtek tiskové agentury. Podle nich je obviněným jednadvacetiletý Ukrajinec Roman Lavrynovyč.
05:48Aktualizovánopřed 20 mminutami

Extrémně vyrovnané rumunské volby může vyhrát krajně pravicový Simion

Rumuni v neděli rozhodnou o nové hlavě státu. Ve druhém kole budou vybírat mezi krajně pravicovým Georgem Simionem a centristou Nicušorem Danem. Analytici píší o nejdůležitějších rumunských volbách od pádu komunismu a varují, že Simionovo vítězství může přivést Bukurešť do izolace, ohrozit demokracii a soukromé investice v zemi a destabilizovat východní křídlo NATO. Průzkumy ukazují buď na naprosto vyrovnaný souboj, nebo favorizují právě Simiona.
07:02Aktualizovánopřed 28 mminutami

Srbští studenti chtějí volby, Vučić je má za ubohé lháře

Studenti v Srbsku hledají kandidáty do voleb, kteří by dokázali porazit vládnoucí stranu prezidenta Aleksandara Vučiče. Současné vedení země obviňují z korupce a z neprůhledných státních zakázek. Jedna taková podle nich způsobila tragický pád střechy na nádraží v Novém Sadu, který vloni způsobil smrt šestnácti lidí. Prezident Vučić ale předčasné volby odmítá.
před 1 hhodinou

„Všichni jsme stejní.“ Němci pohřbili přeživší holocaustu Friedländerovou

Říkalo se o ní, že je hlasem svědomí Německa. Na čtvrtečním pohřbu přeživší holocaustu Margot Friedländerové se v Berlíně sešli i dva spolkoví prezidenti či tři držitelé úřadu kancléře. Žena, která se až na sklonku života rozhodla poskytnout klíčové svědectví o odpuštění i recept pro boj proti nenávisti, si získala pozornost i respekt všech generací. Mimo jiné prohlašovala, že „jsme všichni stejní“ a že neexistuje žádná křesťanská, muslimská nebo židovská krev, ale krev jen jedna – lidská. Skonala v nedožitých 104 letech.
před 8 hhodinami

Mexickou influencerku zastřelili během vysílání

Mexickou influencerku Valerii Márquezovou, která propagovala krásu a nákladný životní styl, zastřelil neznámý muž během jejího živého vysílání na TikToku. Případ vyšetřuje policie jako „femicidu“, tedy vraždu ženy kvůli jejímu pohlaví. Influencerka, která mohla podle spekulací mít milostný vztah s vysoce postaveným členem drogového kartelu Jalisco New Generation, při příchodu útočníka nejprve ztlumila zvuk svého přenosu, pak se chytila za břicho a sesunula na stůl. Přivolaná policie následně zjistila, že má několik střelných ran.
před 8 hhodinami

Rusko-ukrajinská jednání v Istanbulu mají začít v pátek

Rusko-ukrajinská jednání v Istanbulu mají začít v pátek. Uskutečnit by se měly také třístranné schůzky mezi Turky, Rusy a Američany, jakož i Turky, Američany a Ukrajinci. Není jisté, zda se uskuteční jednání ve čtyřstranném formátu mezi USA, Ruskem, Ukrajinou a Tureckem. Kyjev posílá do Istanbulu na jednání s Rusy delegaci vedenou ministrem obrany Rustemem Umerovem, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Sám se schůzky v Istanbulu nezúčastní poté, co ruský vůdce nevyslyšel jeho apel k přímým jednáním.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Izrael udeřil na Chán Júnis. Tamní nemocnice hlásí desítky mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech na město Chán Júnis na jihu Pásma Gazy v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 54 Palestinců, napsala agentura AP s odvoláním na místní nemocnici. Agentura AFP s odkazem na úřad civilní obrany odpoledne uvedla, že počet palestinských obětí v celé oblasti od začátku dne stoupl na 103. Úřady jsou zde ovládané teroristickým hnutím Hamás. Údaje není možné ověřit. USA jsou humanitární situací v Gaze znepokojeny.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Fico rok po atentátu kritizoval opozici, chce přísněji postihovat nenávist

Slovensko plánuje přísněji postihovat nenávistné projevy a narušování veřejných shromáždění, oznámil premiér Robert Fico v den prvního výročí pokusu o atentát na něj a po výjezdním jednání v Handlové, kde jej tehdy postřelil útočník. Premiér opětovně obvinil opozici a média ze šíření nenávisti a zopakoval, že existuje značné riziko útoku na další veřejné činitele. Opoziční politici ovšem tvrdí, že ke stoupajícímu napětí v zemi svým slovníkem přispívá právě sám premiér.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...