Polští poslanci zamítli přísný potratový zákon. Interrupce měl trestat vězením

Polští poslanci zamítli zákon postihující interrupce, který označoval přerušení těhotenství za zabití a počítal s tresty vězení pro ženy, které by zákrok podstoupily, i pro lékaře. Trestným mohl být podle paragrafu dokonce i spontánní potrat. Proti se postavila i vládnoucí strana, která loni v zemi pomocí Ústavního soudu prosadila zpřísnění předpisů.

Video Události
video

Události: Polský parlament zamítl návrh na celkový zákaz potratů

V Polsku už nyní platí přísná omezení interrupcí, těhotenství lze legálně ukončit jedině tehdy, když je důsledkem znásilnění či incestu nebo když ohrožuje život matky. Proti dalšímu možnému zpřísnění stávajících zákazů se ve Varšavě i v dalších městech konaly protesty.

Poslanci se návrhem na úplný zákaz potratů zabývali na podnět občanské iniciativy, který podpisem podpořilo 130 tisíc lidí. Stojí za ní Mariusz Dzieržawski, protipotratový aktivista, zakladatel Nadace Pro – právo na život. „Pokud stát podporuje zabíjení nejslabších, ničí základ, na kterém je postavený. Základem je totiž morálka,“ prohlásil v Sejmu, dolní komoře parlamentu.

Podle návrhu změny trestního zákoníku by za potrat hrozily tresty ženám, lékařům a „potratové lobby“. Podle jednoho z paragrafů by mohl být trestný i spontánní potrat, pokud by vyšetřovatelé došli k závěru, že těhotná „se nechovala tak opatrně, jak by to odpovídalo ženě v jejím stavu“.

„Návrh nadace fanatiků“

Proti zákonu ostře vystoupily zejména levicové poslankyně. „Trest za znásilnění – šest let. Trest za provedení potratu, který je následkem znásilnění – 25 let,“ upozornila poslankyně opoziční Levice Katarzyna Kotulová. „Jde o barbarský návrh nadace fanatiků,“ prohlásila.

Proti návrhu se konaly demonstrace kromě Varšavy například v Poznani, Vratislavi, Katovicích, Krakově a jinde. Na shromáždění před Sejmem si ženy připomněly památku Izabely z Pszczyny. Tato třicetiletá žena zemřela na septický šok poté, co lékaři v nemocnici čekali, až jí odumře poškozený plod. „Už žádnou další!“, stálo na transparentech, který přinesly účastnice protestu. „Vrazi!“, křičely také.

„Strašně se bojím, to je můj hlavní pocit. Chtěla bych mít dítě, ale bojím se ho mít v Polsku kvůli tomu, že se mi nedostane pomoci,“ řekla jedna z demonstrantek.

Aktivisté žádající zpřísnění uspořádali vlastní demonstraci – když promlouvaly odpůrkyně restrikcí, přehlušovali jejich proslovy zvuky hlasitého dětského pláče.