Americkou Sněmovnou reprezentantů prošel plán rozvoje infrastruktury ve výši jeden bilion dolarů (21,8 bilionu korun). Je menším ze dvou výdajových balíků prosazovaných Joem Bidenem. Na plánu se už dohodli demokraté a republikáni v Senátu a nyní ho musí podepsat prezident. Schvalování dvou klíčových norem Bidenova prezidentství provází vnitrostranické spory mezi demokraty, první z nich sněmovna nyní odsouhlasila jen díky republikánům.
Sněmovna reprezentantů díky hlasům republikánů schválila Bidenův plán rozvoje infrastruktury
Hlasování o sadě sociálních a ekologických programů v celkovém objemu 1,85 bilionu dolarů, jež chtělo vedení demokratů prosadit v sobotu, bylo nakonec odloženo. Na druhou kolej bylo odsunuto poté, co umírněnější demokraté požadovali nestranný odhad nákladů na toto rozsáhlé opatření od Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO).
O průlom se postaral Biden, který kvůli vyjednávání odložil cestu do dovolenkového sídla na Rehoboth Beach, a vedoucí představitelé Sněmovny reprezentantů. Umírnění zákonodárci později souhlasili s podporou tohoto návrhu zákona, pokud budou odhady CBO v souladu s předběžnými čísly, která poskytli analytici. Hlasovat by se o něm mělo v týdnu od 15. listopadu.
Výměnou za to levicovější, takzvané progresivní křídlo, souhlasilo s tím, že podpoří opatření týkající se infrastruktury, které několik měsíců blokovalo ve snaze vyvinout tlak na umírněné, aby podpořili opatření týkající se sociální oblasti a životního prostředí.
Balík zaměřený na infrastrukturu dolní komorou Kongresu přesto nakonec prošel jen díky 13 hlasům umírněných republikánů, a to v celkovém poměru 228 ku 206. Proti se postavilo šest demokratů z progresivního křídla, například Alexandria Ocasiová-Cortezová.
Několikaměsíční vnitrostranická pře podle komentátorů přispěla k těžké porážce demokratů ve volbách guvernéra ve státu Virginie tento týden. Schválení infrastrukturního balíku je podle agentury AP motivováno také snahou demokratů vystupovat jednotně před kongresovými volbami v nadcházejícím roce.
Vyhráli jsme ekonomický závod o 21. století, napsal Biden
V příštích letech budou díky schválenému balíku zákonů nasměrovány prostředky do výstavby a opravy silnic, přístavů, letišť, železnic, příměstské dopravy, zásobování vodou, přenosové soustavy či vysokorychlostního internetového připojení. Investice mají za cíl přispět také k ochraně klimatu, která je Bidenovou programovou prioritou.
„Lidé příštích generací se budou ohlížet a vědět, že toto byl okamžik, kdy Amerika vyhrála ekonomický závod o 21. století,“ uvedl v písemném prohlášení Biden, pro nějž je hlasování o dvojici balíčků testem schopnosti prosazovat v Kongresu jím vytyčenou politiku.
Oproti původním prezidentovým představám jsou oba balíky ve své současné podobě výrazně méně ambiciózní. Objem plánovaných investic do infrastruktury během složitých vyjednávání v Senátu spadl na zhruba bilion dolarů, aktuální cenovka u sociálního a ekologického plánu zase odpovídá přibližně polovině původní částky navrhované Bílým domem.