Sněmovna reprezentantů díky hlasům republikánů schválila Bidenův plán rozvoje infrastruktury

Americkou Sněmovnou reprezentantů prošel plán rozvoje infrastruktury ve výši jeden bilion dolarů (21,8 bilionu korun). Je menším ze dvou výdajových balíků prosazovaných Joem Bidenem. Na plánu se už dohodli demokraté a republikáni v Senátu a nyní ho musí podepsat prezident. Schvalování dvou klíčových norem Bidenova prezidentství provází vnitrostranické spory mezi demokraty, první z nich sněmovna nyní odsouhlasila jen díky republikánům.

Šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová po hlasování o infrastrukturním balíku
Zdroj: Reuters Autor: Elizabeth Frantz

Hlasování o sadě sociálních a ekologických programů v celkovém objemu 1,85 bilionu dolarů, jež chtělo vedení demokratů prosadit v sobotu, bylo nakonec odloženo. Na druhou kolej bylo odsunuto poté, co umírněnější demokraté požadovali nestranný odhad nákladů na toto rozsáhlé opatření od Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO).

O průlom se postaral Biden, který kvůli vyjednávání odložil cestu do dovolenkového sídla na Rehoboth Beach, a vedoucí představitelé Sněmovny reprezentantů. Umírnění zákonodárci později souhlasili s podporou tohoto návrhu zákona, pokud budou odhady CBO v souladu s předběžnými čísly, která poskytli analytici. Hlasovat by se o něm mělo v týdnu od 15. listopadu.

Výměnou za to levicovější, takzvané progresivní křídlo, souhlasilo s tím, že podpoří opatření týkající se infrastruktury, které několik měsíců blokovalo ve snaze vyvinout tlak na umírněné, aby podpořili opatření týkající se sociální oblasti a životního prostředí.

Balík zaměřený na infrastrukturu dolní komorou Kongresu přesto nakonec prošel jen díky 13 hlasům umírněných republikánů, a to v celkovém poměru 228 ku 206. Proti se postavilo šest demokratů z progresivního křídla, například Alexandria Ocasiová-Cortezová.

Několikaměsíční vnitrostranická pře podle komentátorů přispěla k těžké porážce demokratů ve volbách guvernéra ve státu Virginie tento týden. Schválení infrastrukturního balíku je podle agentury AP motivováno také snahou demokratů vystupovat jednotně před kongresovými volbami v nadcházejícím roce.

Vyhráli jsme ekonomický závod o 21. století, napsal Biden

V příštích letech budou díky schválenému balíku zákonů nasměrovány prostředky do výstavby a opravy silnic, přístavů, letišť, železnic, příměstské dopravy, zásobování vodou, přenosové soustavy či vysokorychlostního internetového připojení. Investice mají za cíl přispět také k ochraně klimatu, která je Bidenovou programovou prioritou.

„Lidé příštích generací se budou ohlížet a vědět, že toto byl okamžik, kdy Amerika vyhrála ekonomický závod o 21. století,“ uvedl v písemném prohlášení Biden, pro nějž je hlasování o dvojici balíčků testem schopnosti prosazovat v Kongresu jím vytyčenou politiku.

Oproti původním prezidentovým představám jsou oba balíky ve své současné podobě výrazně méně ambiciózní. Objem plánovaných investic do infrastruktury během složitých vyjednávání v Senátu spadl na zhruba bilion dolarů, aktuální cenovka u sociálního a ekologického plánu zase odpovídá přibližně polovině původní částky navrhované Bílým domem.