USA vyjádřily hluboké znepokojení nad izraelským plánem stavby dalších bytů na Západním břehu

Kvůli plánu Izraele postavit více než tisíc nových bytů v židovských osadách na okupovaném Západním břehu Jordánu vyjádřily Spojené státy hluboké znepokojení. Mluvčí americké diplomacie Ned Price prohlásil, že výstavba jde proti snahám o zmírnění napětí v regionu a podrývá snahy o takzvané dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Podle agentury AFP jde o jedno z nejostřejších amerických vyjádření vůči Izraeli od nástupu prezidenta Joea Bidena k moci.

„Projekt izraelské vlády nás hluboce znepokojuje,“ řekl Price s odkazem na nedělní prohlášení izraelského ministerstva pro výstavbu, které informovalo o záměru vystavět dalších 1355 bytů pro židovské osadníky na Západním břehu Jordánu.

„Jasně se stavíme proti rozšiřování osad, které jde naprosto proti snahám o snížení napětí a zajištění klidu a poškozuje perspektivy dvoustátního řešení,“ dodal Price. „Domníváme se rovněž, že veškeré snahy o zpětnou legalizaci nelegálních osad jsou nepřijatelné,“ dodal s tím, že vysocí američtí činitelé tuto pozici napřímo sdělí svým izraelským protějškům.

Izrael staví svoje osady na Západním břehu Jordánu, který podle mezinárodního práva okupuje. Jedná se rovněž o jedno z území, na němž chtějí mít Palestinci svůj stát, a jeho zabydlování židovskými osadníky proto odmítají. Izraelská kolonizace Západního břehu Jordánu je podle mezinárodního práva nelegální, ale trvala za všech izraelských vlád od roku 1967.

Za Netanjahua výstavba zrychlila

Za vlády bývalého premiéra Benjamina Netanjahua se výstavba nových bytů v židovských osadách na okupovaných územích zrychlila. Bidenův předchůdce Donald Trump tento vývoj podporoval a jeho ministr zahraničí Mike Pompeo změnil dlouholetou americkou doktrínu, když prohlásil, že USA již nebudou považovat výstavbu osad za porušení mezinárodního práva. Jeho rozhodnutí uvítal Izrael, ale bouřili se proti němu Palestinci.

Netanjahuův nástupce, současný předseda vlády Naftali Bennett, stojí od poloviny června v čele nesourodé koalice, v níž jsou zastoupeny krajně pravicové i levicové strany. Bennett patří k izraelské pravici a je zastáncem rozšiřování osad.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zóna ČT24: Evropské země revidují stav jaderných krytů

Rusko-ukrajinská válka a především jaderné hrozby ze strany Kremlu nutí evropské země přehodnotit systémy civilní obrany a zabývat se stavem svých krytů. Například Německo trápí jejich nedostatek a Švýcarsko se potýká se zastaralými bunkry. Nejen tomu se věnovala Zóna ČT24.
před 6 mminutami

Fico s Putinem jednal o plynu

Ruský vůdce Vladimir Putin přijal slovenského premiéra Roberta Fica (Smer–SD), který je v Rusku na pracovní návštěvě. Podle ruské státní agentury TASS to v neděli oznámil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Slovenský předseda vlády po jednání sdělil, že s Putinem hovořil o dodávkách plynu na Slovensko. O cestě prý předem informoval představitele EU. Fico je třetím premiérem členské země Evropské unie, který od začátku plnohodnotné invaze ruských vojsk na Ukrajinu z února 2022 jednal s Putinem osobně v Rusku. Slovenská vláda se zatím k návštěvě nevyjádřila. Opozice ji tvrdě odsoudila.
17:47Aktualizovánopřed 13 mminutami

Nemusíme se plazit, kritizuje Lipavský Ficovu schůzku s Putinem

Roli vlády v zajištění energetické nezávislosti na Rusku vyzdvihli v souvislosti s jednáním slovenského premiéra Roberta Fica s ruským vůdcem Vladimirem Putinem český premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (nestr.). Šéf diplomacie označil za prozíravé rozhodnutí o přerušení mezivládních konzultací se Slovenskem. Podle lídra opoziční SPD Tomia Okamury je však jednání vždy lepší než nadávky či urážky.
20:18Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Katar hrozí zastavením dodávek plynu do Evropy

Katar zastaví přepravu plynu do Evropské unie, pokud členské státy budou přísně prosazovat novou směrnici zasahující proti nucené práci a poškozování životního prostředí. V rozhovoru, který v neděli zveřejnil britský list Financial Times (FT), to řekl katarský ministr energetiky Saad Kaabí.
11:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Situace na severu Sýrie zůstává napjatá, Turecko prosazuje zrušení sankcí

Na severu Sýrie vypukly potyčky mezi Kurdy a Tureckem podporovanými milicemi. Bojovníci Syrské národní armády zabili pět členů kurdských jednotek SDF. Na východě země pak turecký dron zabil pět civilistů. Nové syrské vedení mezitím jmenovalo další členy přechodné vlády – a to do funkcí ministrů zahraničí a obrany. Má jít o další krok v procesu navazování vztahů nového syrského režimu s mezinárodním společenstvím.
15:17Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ukrajina a Rusko hlásí sestřely desítek dronů

Ukrajinská armáda informovala, že přes noc na neděli sestřelila 52 ze 103 ruských dronů. Ruské úřady naopak oznámily, že jejich systémy protivzdušné obrany zničily 42 ukrajinských dronů nad pěti regiony na západě Ruska.
13:15Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Útočník z Magdeburku hrozil činem, jenž vyvolá „mezinárodní pozornost“

Podezřelý z útoku pronajatým automobilem na vánoční trh v Magdeburku už dříve opakovaně hrozil spácháním trestných činů ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko na severovýchodě Německa, kde žil v letech 2011 až 2016. Řekl to zemský ministr vnitra Christian Pegel. Padesátiletý muž původem ze Saúdské Arábie, který byl podle informací některých médií odpůrcem islámu, je nyní ve vyšetřovací vazbě.
06:56Aktualizovánopřed 6 hhodinami

NYT: Írán čelí hluboké energetické krizi, volí mezi obyvateli a průmyslem

Ačkoliv má Írán jedny z největších zásob zemního plynu a ropy na světě, ocitl se v poslední době v energetické nouzi. Vládní úřady jsou zavřené nebo fungují pouze omezeně, školy se uchýlily k dálkové výuce a průmyslové podniky přišly o dodávky elektřiny, následkem čehož se téměř zastavila výroba, napsal deník The New York Times (NYT), podle kterého prezident Masúd Pezeškján varoval, že problém dosáhl kritického bodu.
před 8 hhodinami
Načítání...