Svět bude chtít víc ropy, což může zvednout ceny a zpomalit oživení, předpovídá agentura pro energii

Celosvětová energetická krize zvýší poptávku po ropě až o půl milionu barelů denně, což by mohlo umocnit inflaci a zpomalit hospodářské oživení z dopadů pandemie covidu-19. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to ve čtvrtek předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Ropovod společnosti Saudi Aramco
Zdroj: Reuters Autor: Ahmed Jadallah

Ceny ropy a zemního plynu se v poslední době vyšplhaly na mnohaletá maxima, což způsobilo, že na rekord vystoupila i cena elektřiny. „Rekordní ceny uhlí i plynu a soustavné výpadky proudu nutí energetický sektor a energeticky náročná průmyslová odvětví k tomu, aby se obrátily k ropě, a udržely tak své provozy v chodu,“ uvedla agentura.

„Vyšší ceny energií také zvyšují inflační tlaky, které by spolu s výpadky elektřiny mohly vést ke snížení průmyslové aktivity a ke zpomalení hospodářského oživení,“ dodala.

Poptávka po ropě se má příští rok dostat nad předcovidovou úroveň

V důsledku toho IEA nyní předpokládá, že světová poptávka po ropě se příští rok dostane nad úroveň před pandemií covidu-19. Má za to, že se zvýší o 3,3 milionu barelů na 99,6 milionu barelů denně. Agentura upravila směrem vzhůru i výhled poptávky po ropě na letošek i na příští rok, a to o 170 tisíc a o 210 tisíc barelů ropy denně.

Agentura předpokládá, že skupina OPEC+ bude ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku denně těžit o 700 tisíc barelů ropy méně, než činí odhadovaná poptávka. Ta tím pádem nejméně do konce letošního roku převýší dodávky. Skupinu OPEC+ tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem.

Nárůst poptávky v uplynulém čtvrtletí vedl podle IEA k největšímu čerpání zásob ropných produktů za posledních osm let. Jejich úroveň v zemích OECD byla přitom nejnižší od začátku roku 2015.

Agentura vyzvala ke ztrojnásobení investic do obnovitelných zdrojů

„Prudký nárůst výdajů na přechod na čistou energii představuje cestu vpřed, ale musí k tomu dojít rychle, jinak globální energetické trhy čeká nesnadná cesta,“ uvádí agentura ve zprávě. Oživení po pandemii pokládá IEA za neudržitelné. Příliš se opírá o fosilní paliva, upozornila agentura před klimatickou konferencí, která se má příští měsíc konat v Londýně.

„Pokud chce svět účinně bojovat proti změnám klimatu, musí se investice do obnovitelných zdrojů energie do konce desetiletí ztrojnásobit,“ uvedla agentura.