Se Si Ťin-pchingem jsme se shodli, že budeme dodržovat dohodu o Tchaj-wanu, sdělil Biden

Americký prezident Joe Biden uvedl, že hovořil se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem o napětí kolem Tchaj-wanu. Oba státníci se shodli na nutnosti dodržovat stávající dohody ohledně tohoto sporného ostrova, informovala agentura Reuters. Podle ní Biden zřejmě odkazoval na svůj devadesátiminutový telefonický rozhovor s čínským prezidentem z devátého září, v němž spolu mluvili o předcházení vzájemnému konfliktu.

Americký prezident Joe Biden
Zdroj: ČTK/ZUMA/Erin Scott Autor: Erin Scott

„Mluvil jsem se Sim o Tchaj-wanu. Shodujeme se (…), že budeme dodržovat dohodu o Tchaj-wanu,“ řekl Biden v úterý novinářům v Bílém domě.

Podle Reuters měl Biden nejspíše na mysli dlouhodobou americkou politiku jedné Číny, kterou Washington oficiálně uznává Peking, a nikoliv Tchaj-pej, za legitimního představitele Číny. Zároveň tím prezident mínil americký zákon o vztazích s Tchaj-wanem, který stanovuje, že rozhodnutí USA navázat diplomatické styky s Pekingem se zakládá na očekávání, že jeho budoucnost bude řešena mírovými prostředky.

Čína považuje ostrov za svou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Bidenovo prohlášení přichází v době zvýšeného napětí mezi Tchaj-pejí a Pekingem. Tchaj-wan oznámil, že od pátku narušilo jeho vzdušný prostor téměř 150 čínských vojenských letadel. USA v neděli vyzvaly Čínu, aby ukončila působení své armády poblíž ostrova. Podle ministerstva obrany ostrovního státu Čína dosáhne schopností provést invazi na Tchaj-wan v roce 2025. Současné napětí je podle něho nejhorší za posledních čtyřicet let.

Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan a vysoce postavený čínský diplomat Jang Ťie-čch' ve středu budou jednat v Curychu o vztazích mezi oběma zeměmi, které v řadě oblastí poznamenává rostoucí vzájemná rivalita. Podle hongkongského deníku South China Morning Post má setkání za cíl v první řadě obnovit komunikační kanály a uvést do praxe dohody, kterých dosáhli Biden se svým čínským protějškem.

Čínské kritiky návštěv Tchaj-wanu

Na Tchaj-wan ve středu zároveň podle agentury Kjódó přicestovala skupina francouzských senátorů, mezi nimiž je exministr Alain Richard. Ve čtvrtek mají v plánu setkání s prezidentkou Cchaj Jing-wen. Peking proti návštěvě hlasitě protestuje s tím, že jde o porušení principu jedné Číny.

Podobně Peking reagoval také na loňskou cestu české delegace na Tchaj-wan v čele s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). Čínský ministr zahraničí Wang I tehdy prohlásil, že za takové porušení principu jedné Číny zaplatí vysokou cenu.