Většině čerpacích stanic ve velkých britských městech došlo palivo

Až devadesáti procentům čerpacích stanic ve velkých britských městech schází palivo. Krizi v dodavatelských řetězcích, kterou způsobil nedostatek řidičů nákladních aut, umocnilo panické nakupování do zásoby. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie covidu-19 a odchodu Británie z Evropské unie. Důsledkem jsou výpadky v dodávkách různého zboží, kromě pohonných hmot také potravin pro supermarkety.

Čerpací stanice v Manchesteru
Zdroj: ČTK/AP Autor: Jon Super

Vláda premiéra Borise Johnsona před několika dny vynaložila miliony liber, aby odvrátila nedostatek potravin vyvolaný rostoucími cenami zemního plynu, který je největší položkou v produkci hnojiv. Kabinet na Brity apeloval, aby panicky nenakupovali do zásoby.

V neděli se však od čerpacích stanic po celé zemi táhly fronty desítek aut, které vyčerpaly zásoby a přinutily mnoho čerpacích stanic zavřít. Pumpy v britských městech zůstávají v pondělí buď zavřené, nebo na nich jsou nápisy, že pohonné hmoty nejsou k dispozici, píše agentura Reuters.

Britská asociace prodejců pohonných hmot PRA uvedla, že v některých oblastech skončilo bez zásob padesát až devadesát procent čerpacích stanic. „V mnoha oblastech země jsme bohužel svědky panického nakupování pohonných hmot,“ konstatuje šéf PRA Gordon Balmer.

Video EBU: Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo
video

EBU: Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo

Zdroj: EBU

Chybí sto tisíc řidičů

Londýn podle listů The Times a Financial Times zvažuje povolání armády, aby dodávky pohonných hmot dostal ke spotřebitelům. Dopravci, čerpací stanice a maloobchodníci však varovali, že neexistuje žádné rychlé řešení. Británii odhadem chybí sto tisíc řidičů a přeprava pohonných hmot navíc vyžaduje proškolení a licenci.

Britské odvětví maloobchodu v pátek vládu varovalo, že pokud v příštích deseti dnech nepřijme opatření ke zmírnění akutního nedostatku řidičů kamionů, budou narušení dodávek v předvánočním období nevyhnutelná.

Společnost BP v neděli upozornila, že téměř třetině jejích britských čerpacích stanic došly dvě hlavní třídy pohonných hmot. Panické nakupování donutilo vládu pozastavit platnost zákonů o hospodářské soutěži a umožnit firmám spolupracovat na zmírnění nedostatku.

V neděli britská vláda rozhodla, že vydá 10 500 dočasných víz pro řidiče nákladních automobilů a pracovníky v drůbežářském průmyslu.

Nedostatek řidičů v Británii v pondělí okomentoval lídr německých sociálních demokratů a čerstvý vítěz voleb Olaf Scholz, jenž ve stávající německé vládě zastává post ministra financí: „Volný pohyb pracovníků je součástí Evropské unie a my jsme tvrdě pracovali na tom, abychom Brity přesvědčili, že nemají odcházet. Rozhodli se jinak. Doufám, že zvládnou problémy, které z toho plynou,“ reagoval na dotaz novináře, zda Německo Británii pomůže.