Záchranu českých horolezců v Pákistánu zdržuje špatné počasí, pokračovat bude v úterý

Záchranáři, kteří se snaží vyprostit dva české horolezce a jejich pákistánského kolegu z hory Rakapoši v Pákistánu, kvůli špatnému počasí v pondělí odpoledne ukončili práce a pokračovat budou v úterý. Záchrannou akci už nepřízeň živlů přerušila v neděli. V pondělí se podařilo určit polohu uvázlých a vysadit jednoho horolezce, jenž se jim vydal pomoci.

Pohoří Karákóram, ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Wolfgang Rattay

Trojice horolezců úspěšně zdolala 7788 metrů vysoký, velmi těžko dostupný vrchol v pátek. Poté začala sestupovat do tábora. Během večera poslali SMS zprávu svým blízkým, že se dostali do obtíží. Díky satelitním telefonům jsou v kontaktu s rodinami i nyní.

„Z helikoptéry se úspěšně podařilo určit polohu horolezců,“ sdělil dříve novinář Vadží Haidir, který situaci sleduje na místě. Záchranáři se ráno po nalezení trojice vrátili na základnu a následně znovu vyletěli s dalšími horolezci. Jednoho z nich se podařilo na Rakapoši vysadit, ten nyní míří skupině na pomoc. Později měly záchranné týmy v plánu horolezcům poskytnout jídlo, kvůli špatnému počasí však neuspěly.

Jeden ze záchranářů uvedl, že viděl kolem stanu chodit a pracovat pákistánského a jednoho z českých horolezců.

Podle tajemníka Pákistánského klubu alpinistů (ACP) zůstala trojice v táboře III. Ten je však příliš vysoko na to, aby tam mohl přiletět vrtulník. Dvě vojenské helikoptéry, které po trojici pátraly už včera, mohou vystoupat maximálně do výšky šesti tisíc metrů.

„Zakempovali v 6900 metrech a jsou zde zaseklí už dva dny. Zatímco (Pákistánec Vadžídulláh) Nagrí je v dobré kondici a udržuje s námi kontakt, jeden z českých horolezců trpí omrzlinami a druhému je špatně,“ sdělil listu Dawn šéf ACP. Podle deníku trpí akutní horskou nemocí, kterou způsobuje nedostatek kyslíku ve vysoké nadmořské výšce. Na místě je přibližně minus třicet stupňů Celsia.

Výstup bez vládního povolení 

Ministr turismu regionální vlády Rádža Násir Ali Chán na Twitteru napsal, že Češi šli na výstup bez vládního povolení, což označil za neetické. „Očekáváme od každého, kdo se vydává na takovou expedici, že dodrží zákony a nařízení v zájmu vlastní bezpečnosti a pocitu pohody v případě mimořádných událostí.“

Rakapoši je 27. nejvyšší hora na světě, leží v pohoří Karákóram. Místní ji také nazývají Dumani, matka mraků. Mezi horolezci je považována za jeden z nejhůře zdolatelných vrcholů. Ze základního tábora na vrchol je potřeba překonat převýšení pět tisíc metrů. Poprvé horu pokořili Britové Mike Banks a Tom Patey v roce 1958.