Německá SPD upevňuje vedení v průzkumech, podpora CDU je rekordně nízká

Němečtí sociální demokraté (SPD) v posledním průzkumu společnosti Insa upevnili vedení nad konzervativní unií (CDU/CSU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové. Roste tak šance na vytvoření koaliční vlády levého středu po zářijových volbách do Spolkového sněmu.

Předvolební plakát německé SPD
Zdroj: Reuters Autor: Fabian Bimmer

Podle průzkumu, jehož výsledky zveřejnil deník Bild, by nyní volilo SPD pětadvacet procent občanů, což je o dva procentní body více než před týdnem a zároveň nejlepší výsledek za poslední čtyři roky. Tato další vzpruha pro Sociálnědemokratickou stranu Německa přichází den poté, co volební lídr SPD a její kandidát na kancléře Olaf Scholz podle bleskového průzkumu zvítězil i v nedělní debatě se svými vyzyvateli z CDU/CSU Arminem Laschetem a Zelených Annalenou Baerbockovou.

Konzervativní blok oproti předchozímu průzkumu Insa ztratil tři procentní body a je nyní na rekordně nízkých dvaceti procentech. Zelené by aktuálně volilo 16,5 procenta Němců, liberální FDP 13,5 procenta, protiimigrační Alternativu pro Německo (AfD) jedenáct procent a Levici sedm procent oprávněných voličů.

Šéf Insa Hermann Binkert poznamenal, že Laschet by se nyní mohl stát kancléřem pouze v případě vytvoření takzvané „jamajské“ koalice složené z „černých“ konzervativců, Zelených a „žlutých“ liberálů.

„Olaf Scholz by měl čtyři možnosti, jak stanout v čele vlády,“ řekl Binkert na adresu nynějšího ministra financí. Mezi těmito možnostmi je i „semaforová“ koalice se Zelenými a FDP nebo ještě levicovější kombinace se Zelenými a Levicí. Dalšími možnostmi jsou pak vytvoření koaliční vlády SPD se Zelenými a CDU/CSU nebo s konzervativci a FPD.

CDU stojí za Laschetem

Konzervativní politici se v pondělí postavili za Lascheta, jemuž se v nedělní televizní debatě nepodařilo oživit kampaň ve prospěch CDU/CSU. Předseda CDU je přitom pod palbou kritiky od chvíle, kdy kamery zachytily jeho smích při návštěvě oblastí zasažených katastrofálními červencovými povodněmi.

„Musíme v příštích čtyřech týdnech zabojovat,“ připustil ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU) v rozhovoru s televizí deníku Bild. Odmítl přitom spekulace, že by ještě konzervativní aliance mohla svého volebního lídra vystřídat a do boje o kancléřství nasadit šéfa CSU a bavorského premiéra Markuse Södera. „Trenér se nemění během hry,“ zdůraznil Spahn.

CDU v poslední době zaznamenává pozoruhodný pokles preferencí poté, co byla v uplynulých šestnácti letech pod vedením Merkelové nejsilnější vládní stranou. Merkelová ve volbách plánovaných na 26. září nekandiduje a hodlá odejít do ústraní.