Česko evakuace z Afghánistánu ukončilo, dobrovolníci shání místa v cizích letadlech

15 minut
Reportéři ČT: Úprk z Afghánistánu
Zdroj: ČT24

Dostat se z Afghánistánu je v těchto dnech zájmem statisíců lidí. Návrat extremistického hnutí Taliban je hrozbou nejen pro všechny, kdo spolupracovali s minulým režimem, ale i pro ty, kdo odmítají přísná náboženská pravidla. Česko s dalšími spojeneckými zeměmi se pokusilo zachránit své spolupracovníky, je to však jen část těch, kterým hrozí smrt. O situaci v Afghánistánu pro Reportéry ČT natáčeli Markéta Kutilová a Tomáš Vlach.

Tisíce lidí se do poslední chvíle před odchodem posledních spojeneckých vojsk snaží získat místo v evakuačních letadlech. Česko vypravilo tři lety, připravovaný čtvrtý už ale neodletěl. Podle vlády se z Afghánistánu dostali všichni, kteří měli. Tedy 195 lidí, z toho na 170 Afghánců, kteří spolupracovali s ministerstvem zahraničí nebo s armádou, a jejich rodiny.

„Dostávám tisíce žádostí o pomoc z celého Afghánistánu. Od rodin, které jsou ohrožené a necítí se bezpečně. Abych pro ně něco udělala. Ale nemůžu zachránit ani vlastní rodinu. Nevím, jak jim pomoci, když i moje vlastní rodina je ohrožená a uvázla v Kábulu,“ říká konzulka Afghánistánu v Česku Negina Suzan Faisová.

Kromě ministerstva obrany a zahraničí se vojenské tlumočníky i další ohrožené lidi s vazbami na Česko snažili vyhledávat i mnozí jiní. Z přízemí paneláku v pražských Horních Měcholupech také Miroslava Pašková a její veteránský spolek Vlčí máky.

„Tím, že jsem měla v té době nakontaktováno už několik tlumočníků, tak se mi ozývali další. Nějakým způsobem jsem se snažila zprostředkovávat informace a samozřejmě těm lidem i pomoct. To znamená dostat je na letadla a třeba i hledat letadla spojenců,“ popisuje Pašková.

Názory na pomoc dobrovolníků ale nejsou jednoznačné. Podle poslance ANO a válečného veterána z Iráku Pavla Růžičky zvládla vláda evakuace dobře a dobrovolníci jen situaci komplikovali. „Tlumočníci, kteří byli uvedeni na seznamu ministerstva obrany, měli jasné pokyny, kde se mají zdržovat, kdy jim přijde informace o tom, kam se mají dostavit. Měli tyto pokyny dodržovat. Tím, že Vlčí máky zveřejnili na svých facebookových stránkách úplně odlišné informace, tito lidé zpanikařili a šli před gate na letiště do Kábulu. Tím se obrovským způsobem zkomplikovala evakuace do České republiky,“ kritizuje Růžička.

Neoficiální evakuace

Bývalý velitel speciální jednotky SOG v Afghánistánu Lumír Němec upozorňuje, že jsou stále lidé, kteří by chtěli do Česka: „Hlásí se nám další a další tlumočníci, se kterými vláda nekomunikuje. V současné době víme o osmi až deseti rodinách, které jsou ještě v Afghánistánu.“

Evakuace tak pokračují i díky úsilí dobrovolníků, kteří často vyjednávají místa neoficiálně, díky svým kontaktům. Například tlumočík Omid, který pracoval pro civilní část provinčního rekonstrukčního týmu v Logaru, na oficiálních evakuačních seznamech nebyl. Díky úsilí přátel se ale ocitl na Ukrajině. „Seděl jsem v letadle a do té doby, než odstartovalo, jsem nevěřil, že se dostanu pryč. Když letadlo vzlétlo, tak jsem se zhluboka nadechl a řekl jsem si: Omide, odletěl jsi z Afghánistánu, teď ses podruhé narodil,“ popisuje svůj odlet z Kábulu. Nyní se pracuje na jeho přemístění do Česka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mír chceme rychle, ale ne slabou dohodou, řekl Macron po jednání s Trumpem

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem by mohlo být uzavřeno už v příštích týdnech, řekl francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí večer washingtonského času po setkání se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Oba lídři během celodenního jednání demonstrovali svůj dlouholetý přátelský vztah, Macron však dal jasně najevo, že s Trumpem v některých klíčových otázkách nesouhlasí, píše agentura Reuters.
07:44Aktualizovánopřed 39 mminutami

Na Evropu role zbyla, jsme svědky divadla, padlo v debatě o mírových jednáních

Hosté Událostí, komentářů k třetímu výročí plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu vyjádřili optimismus, že válka skončí. Europoslanec Jan Farský (STAN) zdůraznil, že je nutné nalézt trvalé a spravedlivé řešení. Předseda sněmovního zahraničního výboru Jan Brabec (ANO) a předseda SPD Tomio Okamura zmínili, že role Evropy v mírovém vyjednávání není silná. Podle Brabce „hraje roli, která na ni zbyla“.
před 44 mminutami

„Zakryli jsme Žeňovi ústa, aby nás neslyšeli,“ vzpomíná matka ze zmasakrované Buče

Skoro tříletý Žeňa nezná život bez sirén a ostřelování. Narodil se během ruské okupace města Buča. Jeho matka vzpomíná, že cestou do porodnice viděla těla zabitých civilistů přikrytá dekami. Následující den se po nemocnici pohybovali ruští vojáci.
před 3 hhodinami

List WSJ popsal, jak se přes Čínu perou peníze z prodeje fentanylu v USA

Americký prezident Donald Trump uvalil na začátku měsíce rozsáhlá cla na čínské zboží s odvoláním na to, že Peking nezastavil vývoz chemických látek používaných při výrobě silné drogy fentanylu. List The Wall Street Journal popsal, jak přes Čínu proudí špinavé peníze z prodeje této drogy a jak se čínští zprostředkovatelé peněz spojují s mexickými kartely.
před 5 hhodinami

Rada bezpečnosti vyzvala k míru na Ukrajině bez zmínky o ruské agresi

Rada bezpečnosti OSN (RB OSN) v pondělí pozdě večer středoevropského času s podporou Ruska přijala rezoluci navrženou Spojenými státy, která vyzývá k rychlému ukončení války a nastolení míru na Ukrajině. Není v ní ale zmínka o územní celistvosti napadené země ani o ruské agresi, proti čemuž protestovali evropští spojenci Kyjeva.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Vyrůstají ve stínu války. Ukrajinské děti se musí vyrovnávat s traumaty

Už tři roky na Ruskem napadené Ukrajině vyrůstá ztracená generace dětí, jejichž životy jsou nenávratně poznamenány válečnou realitou v podobě pravidelných poplachů a ostřelování. Řada dětí se musí navíc vyrovnat s odchodem otců na frontu i se smrtí blízkých, což si vybírá svou daň. Podle organizace Save the Children 43 procent ukrajinských dětí trpí úzkostmi nebo strachem.
před 13 hhodinami

Ukrajina má být zapojena do rozhovorů o ukončení ruské války, řekl Macron

Některé evropské země jsou připraveny po případném podpisu mírové smlouvy s Ruskem vyslat na Ukrajinu mírové síly jako bezpečnostní záruku, řekl v pondělí francouzský prezident Emmanuel Macron v Bílém domě, kde se setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten řekl, že Moskva by takový model akceptovala, Rusko to ale dříve odmítlo. Macron zopakoval, že cílem Francie je vybudovat na Ukrajině stabilní a dlouhodobý mír. Ukrajina musí být zapojena do rozhovorů o konci ruské války, dodal Macron.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Ukrajina by mohla vstoupit do EU před rokem 2030, řekla šéfka EK v Kyjevě

Ukrajina by mohla vstoupit do Evropské unie před rokem 2030, pokud bude pokračovat v reformách stejně rychle a kvalitně jako dosud. V Kyjevě to v pondělí prohlásila šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová na dotaz ohledně harmonogramu vstupního procesu Ukrajiny do EU. Na setkání, které zorganizoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v den třetího výročí napadení své země, dorazili i vrcholní představitelé řady evropských zemí, Turecka či Kanady.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...