Němečtí strojvedoucí opět stávkují, protest ochromil dopravu i ve velkých městech

Ke stávce strojvedoucích nákladní dopravy německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) se v pondělí připojili jejich kolegové z osobní dopravy. Miliony lidí se tak v zemi potýkají s výpadky v dálkové i regionální dopravě. Dráhy sestavily mimořádný jízdní řád, který má cestujícím zajistit alespoň občasné spojení na základních tratích, problémy ale potrvají do středečních 02:00, kdy nejnovější protest za vyšší mzdy skončí. Stávka, druhá v tomto měsíci, ochromila dopravu i ve velkých městech, jež využívají k hromadné dopravě i železnici. Podle Českých drah stávka nemá vliv na provoz osobních vlaků v Česku.

V Berlíně nejezdí okružní linky městské železnice S-Bahn, zcela zrušeny byly i části dalších linek, které město spojují s jeho okrajovými částmi. V centru se podařilo zachovat provoz ve dvacetiminutových intervalech, pro jízdu na periferie je ale v mnoha případech potřebný přestup, což cestu výrazně prodlužuje. Dráhy rovněž doporučují využívat místo S-Bahn další prostředky hromadné dopravy, jako jsou tramvaje, metro a autobusy.

„Pustá nástupiště, jen velmi málo cestujících, jen velmi zřídka odsud odjíždí některý z vlaků DB,“ popsal situaci na hlavním nádraží v Berlíně zpravodaj ČT v Německu Martin Jonáš.

3 minuty
Událostí: Stávka strojvedoucích v Německu
Zdroj: ČT24

„Zároveň to není tak, že by se tady tísnily davy zoufalých cestujících, kteří by nevěděli kudy kam. Je to i z toho důvodu, že tentokrát dali odboráři cestujícím trochu více času na rozmyšlenou. Posledně ten protest oznámili pouhých patnáct hodin před začátkem stávky, tentokrát to bylo více než 48 hodin. A i z toho důvodu našla velká část cestujících jiný způsob, jak se dostat do cíle určení,“ dodal Jonáš.

9 minut
Zpravodaj ČT Jonáš: Existuje naděje, že by protest mohl skončit dříve
Zdroj: ČT24

Vlaky mezi Prahou a Berlínem končí v Drážďanech

V některých regionech DB samy organizují náhradní autobusovou dopravu. Dráhy uvádějí, že nasadily okolo dvou set autobusů. Ty zajišťují spojení například mezi Berlínem a Drážďany, Lipskem a Norimberkem nebo východem Německa a Polskem.

V dálkové dopravě jezdí vlaky s rozsáhlými omezeními. Dráhy uvedly, že chtějí mezi největšími městy a průmyslovými oblastmi vypravovat spoje každé dvě hodiny. To se podle mimořádného jízdního řádu daří například na trati mezi Berlínem a Mnichovem. Na trase mezi Berlínem a Prahou vlaky do české metropole vyjíždějí a končí v Drážďanech, další cesta do německého nebo českého hlavního města se tak neobejde bez přestupů.

Omezená je nabídka i v regionální dopravě, kde DB odřekly řadu spojů. Některé linky nejsou zajištěny vůbec.

DB: Jezdí asi třicet procent vlaků

Podle aktuálního prohlášení železniční společnosti se daří vypravovat v dálkové dopravě více vlaků než během první stávky, kdy vyjel každý čtvrtý spoj. DB nyní uvádějí, že jezdí asi třicet procent vlaků. „V regionální dopravě a na tratích S-Bahn vyjelo asi 40 procent vlaků,“ sdělily dráhy s tím, že základní nabídka vlaků je stabilní.

Situace na železnici se ale výrazně liší podle regionů, na východě Německa jsou jízdní řády omezené více než na západě. Důvodem je povaha smluv strojvedoucích ze západu země, která mnohým stávkování zapovídá.

Cestování během stávky DB nedoporučují. Všechny jízdenky pro dálkové spoje zakoupené na pondělí až středu mohou lidé bez poplatku vrátit, v regionální dopravě mohou využít jiný spoj. Platnost všech jízdenek je navíc prodloužena do 4. září, cestující si v takovém případě musí termín rezervace bezplatně změnit.

ČD: Osobních vlaků v Česku se stávka nedotýká

„K žádným neočekávaným komplikacím v souvislosti se stávkou strojvedoucích v Německu v současné chvíli nedochází. Provoz osobních vlaků v České republice to nijak nenarušuje,“ uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Vlaky na linkách mezi Prahou a Drážďany podle něj nyní jezdí včas podle plánovaných jízdních řádů, dráhy tam využívají své strojvůdce.

Stávka omezuje spoje pokračující z Drážďan dál do Německa, především na linkách EC Berliner a Hungaria. Dále nejezdí spoje linky R29 na přechodu Cheb-Schirnding, což ale nemá podle mluvčího na vnitrostátní dopravu v Česku vliv. „Cestující na tomto přechodu mohou využít ostatní osobní vlaky provozované v kooperaci se společností Oberpfalzbahn,“ dodal Šťáhlavský.

Odbory požadují zvýšení mezd a příspěvek za pandemii

Odborový svaz strojvedoucích (GDL) chce dosáhnout ještě v letošním roce zvýšení mezd o 1,4 procenta a v nadcházejícím roce o dalších 1,8 procenta a požaduje také jednorázový příspěvek 600 eur (zhruba 15 300 korun) kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19. DB nabízejí vyšší mzdy od roku 2022, argumentují přitom hospodářskými dopady pandemie.

„Tato druhá stávka je ještě zbytečnější než ta první,“ řekl mluvčí DB Achim Stauss. Poukázal na to, že dráhy v neděli odborovému svazu strojvedoucích (GDL) nabídly jednání o vyplacení koronavirové prémie ještě v letošním roce. „Zároveň jsme GDL vyzvali, aby stávku v osobní dopravě odřekl. Odbory to odmítly, což dokazuje, že GDL jde jen o politický boj a ne o hledání dohody u jednacího stolu,“ dodal.

Šéf GDL Claus Weselsky nabídku od DB kritizoval. „Je potřeba oznámit nějakou sumu. Co to podle nich koronavirová prémie je?“ poznamenal Weselsky v rozhovoru s rozhlasovou stanicí NDR. Uvedl také, že odbory se snažily měsíce vyjednávat. „Dráhy ale nepředložily nic, vůbec nic.“ 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 8 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 13 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 13 hhodinami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...