Italská vláda vytlačila velké výletní lodě dál od centra Benátek

Italská vláda schválila nový výnos, kterým chce zakázat velkým výletním lodím plout v Benátkách jen pár stovek metrů od hlavní památky – náměstí Svatého Marka. Zákaz začne platit od 1. srpna. 

Když letos z Benátek po roce odplouvala první výletní loď, vyprovázely ji protesty
Zdroj: Reuters Autor: Manuel Silvestri

Velké výletní lodě se staly symbolem masového turismu, kvůli kterému Benátkám hrozí zapsání na seznam ohrožených památek ze strany Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Zástupci odvětví námořních služeb tvrdí, že rozhodnutí poškodí benátskou ekonomiku.

Lodě s výtlakem přes 25 tisíc tun budou mít od srpna zakázáno využívat pro svou plavbu benátský kanál Giudecca. To by plavidla mělo oddálit od Benátek a jejich historického centra. Lodě budou zatím smět kotvit v Benátské laguně, a to v přístavu Porto Marghera, který se nachází nedaleko od historického města. 

Cesta bude jen pro menší trajekty

Do nového limitu se podle agentury Reuters vejdou jen menší trajekty či lodě veřejné dopravy. Výtlak velké výletní lodě se obvykle pohybuje od 100 tisíc tun výše.

„Po mnoha letech čekání od prvního srpna velké výletní lodě již nebudou plout před náměstím Svatého Marka,“ uvedl ministr kultury Dario Franceschini. Podle něj jsou schválená pravidla tvrdší než opatření navrhovaná organizací UNESCO.

UNESCO bude jednat o zařazení Benátek na seznam ohrožených památek ve druhé polovině července. Ve dřívějších posudcích ale varovalo před dopadem masového turismu na ráz tohoto města. Mezi hlavními problémy označilo také velké výletní lodě s mnoha tisíci pasažéry na palubě.

Léta marných pokusů o restrikci

Omezit přítomnost tohoto druhu plavidel v Benátské laguně se italské vlády pokoušejí již mnoho let. Dosud ale z různých důvodů pokusy selhaly. Proti výletním lodím je také silná opozice ze strany obyvatel historického města. Ti také poukazují na to, že vlny, které lodě vytváří podemílají základy historických domů.

Úterní rozhodnutí vlády kritizují poskytovatelé námořních a lodních služeb. Podle jejich oborového sdružení Federagenti Řím příliš naslouchá organizaci UNESCO a nebere ohled na benátské hospodářství. „Toto omezení nevyřeší problémy Benátek,“ řekl předseda sdružení Alessandro Santi. Provozovatelé výletních lodí zatím rozhodnutí nekomentovali.

Ministr kultury Franceschini ale uvedl, že výnos počítá s kompenzacemi škod, které rozhodnutí způsobí některým firmám a jejich zaměstnancům. Další prostředky, 157 milionů eur (přes 4 miliardy korun), jsou vyčleněny na přizpůsobení přístavu v Porto Marghera pro kotvení turistických plavidel. Vláda chce v příštích letech nechat vybudovat turistický přístav mimo lagunu.