U mešity al-Aksá v Jeruzalémě se střetli Palestinci s izraelskou policií, přes dvě stě lidí je zraněných

3 minuty
Události ČT: Střety v Jeruzalémě
Zdroj: ČT24

Při střetech mezi Palestinci a izraelskou policií na Chrámové hoře u mešity al-Aksá utrpělo zranění na 230 lidí. Devadesát jich skončilo v nemocnici, většinou po zásahu gumovou municí. V Jeruzalémě se po týdnech nepokojů očekává násilí i v dalších dnech. K uklidnění situace vyzvaly USA, Evropská unie či Rusko. Turecko blízkovýchodní zemi obvinilo z teroru vůči nevinným.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě.

V pátek večer u mešity opět propuklo násilí, když izraelská policie na místě posílila nasazení v době večerních modliteb. Věřící směrem k policii házeli židle, boty a kamení, načež policie začala střílet gumovými projektily, použila slzný plyn a zábleskové granáty.

Palestinský Červený půlměsíc uvedl, že kvůli zraněním bylo hospitalizováno 88 lidí. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví zranily 83 lidí gumové projektily, přičemž dva lidé byli zasaženi do oka, dva mají vážná poranění hlavy a dva zlomené čelisti. Podle zdravotníků bylo zraněno minimálně šest izraelských policistů, sama izraelská policie informovala o sedmnácti zraněných členech, z nichž je polovina v lékařské péči v nemocnici.

„Na všechny násilné nepokoje, výtržnosti a útoky na naše síly tvrdě odpovíme,“ uvedla policie v prohlášení v noci na sobotu.

Izraelské bezpečnostní složky posílily své jednotky v Jeruzalémě, protože očekávaly problémy po poledních muslimských modlitbách. Na poslední pátek postního měsíce ramadánu bývá na modlitbách obrovská účast, na Chrámové hoře, kde stojí i mešita al-Aksá, se tentokrát sešlo kolem sedmdesáti tisíc věřících.

Útok na izraelskou základnu a protesty proti vystěhování

Ke střetům dochází v době zvýšeného napětí ve východním sektoru Jeruzaléma a na Západním břehu Jordánu, dvou palestinských územích okupovaných od války z roku 1967 Izraelem. Izrael tehdy připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé je nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Dříve během pátku zastřelily izraelské bezpečnostní složky dva Palestince poté, co tři muži začali střílet na izraelskou základnu na Západním břehu Jordánu. Ve východojeruzalémské čtvrti Šajch Džarráh Palestinci mezitím demonstrují denně zhruba týden. Protesty souvisejí s odvolacím řízením, v němž má soud rozhodnout o vystěhování desítek Palestinců, do jejichž domů se hodlají nastěhovat židovští osadníci.

Reakce: Výzvy k deeskalaci i slova o „nebezpečné hře“

Americké ministerstvo zahraničí nad současnou situací v Jeruzalémě vyjádřilo hluboké znepokojení a vyzvalo obě strany k deeskalaci. Zároveň vyjádřilo znepokojení nad hrozícím vystěhováním Palestinců. K uklidnění situace vyzvala všechny účastníky konfliktu i Moskva.

Jordánsko, které s Izraelem uzavřelo mírovou dohodu v roce 1994 a je správcem komplexu, v němž se nachází mešita al-Aksá a muslimská svatyně Skalní dóm, označilo „pokračující ilegální aktivity a provokativní kroky Izraele“ za „nebezpečnou hru“. 

Vůdce ozbrojeného křídla palestinského radikálního hnutí Hamas, které vládne v Pásmu Gazy, Muhammad Díf, tento týden varoval Izrael, že za vyhánění Palestinců z východního Jeruzaléma draze zaplatí.

„Násilí a jeho podněcování je nepřijatelné… Evropská unie vyzývá izraelské úřady, aby okamžitě jednaly a snížily současné napětí v Jeruzalémě,“ uvedl mluvčí šéfa evropské diplomacie Josepa Borrella.

„Útoky na nevinné lidi, kteří se modlí, jsou jasným terorem,“ uvedl tiskový mluvčí tureckého prezidenta Fahrettin Altun. „Takové útoky na Palestince jsou proti těm nejzákladnějším lidským právům,“ dodal mluvčí.

Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty (SAE) odsoudily plány na vystěhování desítek Palestinců, do jejichž domovů se mají nastěhovat židovští osadníci a o jejichž případu nyní rozhoduje soud. SAE, které s Izraelem loni normalizovaly vztahy, odsoudily i násilí v hlavním městě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 4 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 6 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 6 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 6 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 12 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 13 hhodinami
Načítání...