Na Kubě končí éra bratrů Castrových. Raúl na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je „plná vášně a protiimperialistického ducha“. Mnozí Kubánci ale od této výměny praktické změny nečekají, podobně jako se jich nedočkali od nové ústavy z roku 2019, která sice zakotvila soukromé podnikání, ale zachovala vedoucí úlohu PCC, která na Kubě vládne jako jediná povolená strana přes půl století. Někteří analytici míní, že Raúl Castro bude dál ovlivňovat dění na tomto karibském ostrově.

Video Události
video

Události: Havanští komunisté zvolí nové vedení

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost s tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

„Vroucně věřím v sílu, příkladný charakter a porozumění svých krajanů. Dokud budu žít, budu připravený s nohama ve třmenech bránit vlast, revoluci a socialismus,“ řekl Castro stovkám stranických delegátů, kteří se sešli ve sjezdovém centru v Havaně.

Mnozí Kubánci ale od této výměny vedení PCC praktické změny nečekají, podobně jako se jich nedočkali od nové ústavy z roku 2019, která sice zakotvila soukromé podnikání, ale zachovala vedoucí úlohu PCC, která na Kubě vládne jako jediná povolená strana přes půl století. Někteří analytici míní, že Raúl Castro bude dál ovlivňovat dění na tomto karibském ostrově.

Změny se nečekají

„Vím, že se sjezd koná, ale detaily neznám a ani mě příliš nezajímají. Chtěl bych věřit, že se soustředí na hlavní problémy země, ale moc si od toho neslibuju,“ řekl agentuře EFE dvaadvacetiletý kubánský student chemie, který si nepřál zveřejnit jméno. Také další oslovení studenti chtěli zůstat v anonymitě. „Na těchto akcích se mluví a hodně slibuje, ale změny to nepřinese,“ řekla třiadvacetiletá studentka. „Cílem je aktualizovat ekonomický model, který už máme a který většině rodin nijak nepomohl,“ míní další studentka z Havany.

Odborník na Latinskou Ameriku z FF UK Josef Opatrný je také přesvědčen, že Raúl Castro z pozadí nezmizí. Myslí si, že bude pokračovat v tom, co před šedesáti lety bratři začali. I letošní sjezd se dle něj neustále odvolává na Fidela Castra.

„Já jsem skeptický, myslím, že velká změna se konat nebude. Ty ekonomické problémy jsou dané vývojem. Dalším aspektem je pandemie, Kuba se covidu relativně úspěšně bránila, v posledních týdnech se ale i tato bariéra láme. Čeká se masivní očkování kubánskou vakcínou a tato kampaň bude prezentována jako cesta k lepším zítřkům,“ řekl.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Josef Opatrný ke kubánskému sjezdu

Kuba je nyní v nejhorší ekonomické krizi za 30 let, hrubý domácí produkt (HDP) loni klesl o 11 procent, v zemi je nedostatek potravin i základního zboží. Přispělo k tomu hospodářské embargo, jež USA zavedly v 60. letech minulého století ve snaze přivodit pád komunistické vlády, a také pandemie covidu-19, která omezila cesty turistů i do této země závislé na cestovním ruchu.

Díaz-Canel bude teprve třetím lídrem PCC od jejího vzniku v roce 1965. Prvním byl Fidel Castro, který vedení země (v roce 2006) i strany (v roce 2011) kvůli zdravotním potížím předal mladšímu bratrovi Raúlovi. Předchozí sjezd v dubnu 2016, na který zavítal za bouřlivého potlesku ještě i Fidel Castro, jenž téhož roku v listopadu zemřel, zvolil do vedení strany opět staré revolucionáře.

Nynější sjezd by měl zvolit už generaci narozenou po revoluci z roku 1959. Otázkou ale je, zda se Raúl Castro bude věnovat už jen svým vnoučatům a četbě knih, jak tvrdil, či zda bude dál ovlivňovat dění v zemi. Podle kubánského diplomata Carlose Alzugaraye jsou tématem, které bude Díaz-Canel dál konzultovat s Castrem, například vztahy s USA.

Změny na Kubě

Americko-kubánské vztahy se od předchozího sjezdu v roce 2016 změnily. Před pěti lety byl v Bílém domě ještě demokratický prezident Barack Obama, který v roce 2015 po půlstoletí obnovil diplomatické vztahy s Havanou a zrušil některé sankce. Jeho republikánský nástupce Donald Trump linii znovu přitvrdil a Kubánci s nadějí očekávali opětovné oteplení vztahů s příchodem demokrata Joea Bidena. Ten ale ani po třech měsících v úřadu vstřícné kroky k Havaně neavizoval.

Za Raúla Castra se na Kubě jisté věci změnily, například Kubánci mohou soukromě podnikat a mají dostupnější internet, od roku 2018 i v mobilech. Nová ústava z roku 2019 zakotvila roli trhu a zahraničních investic, ale znovu zdůrazňuje, že socialistický systém v zemi je nezvratný a komunistická strana má vůdčí úlohu.