Dva policisté z Kapitolu žalují Trumpa, chtějí odškodné za újmu při lednovém útoku

Dva členové policejní jednotky amerického Kapitolu podali žalobu na předchozího prezidenta Donalda Trumpa kvůli lednovému útoku jeho stoupenců na sídlo Kongresu. Oba muži tvrdí, že Trump lidi k útoku vyprovokoval a je odpovědný za fyzickou a citovou újmu, kterou oba zakusili. Požadují jako odškodné každý nejméně 75 tisíc dolarů (1,66 milionu korun).

Akce Trumpových příznivců ve Washingtonu
Zdroj: Reuters Autor: JIM URQUHART

James Blassingame a Sidney Hemby žalobu podali v úterý. List The New York Times píše, že jde o první žalobu proti Trumpovi ze strany policistů Kapitolu. Jejich jednotka má přes dva tisíce členů. Trump za útok na Kapitol odpovědnost odmítá a k podané žalobě se nevyjádřil.

Žalující uvádějí, že Trumpovi stoupenci věřili, že napadení Kapitolou je jejich poslední šance, jak zvrátit volební výsledek, který Trump opakovaně napadal.

Pan Trump „záměrně vyvolal, podnítil, řídil a napomáhal“ k tomu, aby dav napadl budovu a pracovníky uvnitř, uvádí žaloba. Cituje také Trumpův proslov ke shromážděným krátce před útokem na Kapitol a uvádí, že Trump neudělal nic, aby násilnosti zastavil. Události ze 6. ledna nepřežilo pět lidí, mezi nimi i jeden z policistů.

Policisté trpí bolestmi či poruchami spánku

Hemby, který v Kapitolu pracuje jedenáct let, byl v době útoku před budovou. Dav ho přimáčkl a někdo na něj nastříkal sprej, který mu popálil oči, krk a kůži. Někdo z davu zavolal, že hanobí svůj odznak. Hemby dodnes kvůli zranění krku a zad dochází na fyzioterapii.

Jeho kolega Blassingame slouží v Kapitolu sedmnáct let a 6. ledna utrpěl zranění hlavy a zad. Stále trpí bolestmi, má deprese a poruchy spánku. „Pronásleduje ho vzpomínka na ten útok a stále se mu vrací čichové i zrakové vjemy z té události. Zažil pocit viny, že nebyl schopen pomoci kolegům, kteří byli napadeni stejně jako on. A že přežil,“ stojí v žalobě.

Policie Kapitolu a města Washingtonu oznámila, že při násilnostech 6. ledna bylo zraněno 138 jejich členů. Jde o zranění od odřenin a podlitin přes popáleniny až po zlomeniny žeber i jeden slabý infarkt.