Minneapolis vyplatí rodině George Floyda 27 milionů dolarů

Vedení města Minneapolis zaplatí 27 milionů dolarů (591,6 milionu korun) za urovnání civilní žaloby, kterou podala rodina George Floyda kvůli jeho květnovému úmrtí po policejním zásahu v tomto městě. Právní zástupce Floydovy rodiny Ben Crump uvedl, že jde o nejvyšší částku v předsoudním urovnání v občanskoprávním řízení v historii.

„Chtěla bych jménem celé městské rady vyjádřit hlubokou účast rodině George Floyda, jeho přátelům a všem, kdo truchlí nad jeho smrtí,“ řekla předsedkyně městské rady Lisa Benderová.

Právník Floydovy rodiny Crump sdělil, že výše částky „jasně signalizuje, že na černošských životech záleží a že policejní brutalita proti nebělochům musí skončit“.

Žalobu podala Floydova rodina v červenci loňského roku proti městu, bývalému policistovi Dereku Chauvinovi, který Floydovi při zatýkání klečel na krku, a třem dalším policistům zbaveným služby a obviněným ze zavinění Floydova úmrtí. Žaloba vinila policisty z překročení Floydových práv a město z toho, že umožnilo, aby v policejních jednotkách vznikla kultura používání nepřiměřené síly, rasismu a beztrestnosti.

Soud vybírá porotce

Tento týden začal proces s Chauvinem, který čelí obvinění ze zabití a z vraždy. Zatím není jasné, jak urovnání ovlivní proces nebo probíhající výběr poroty.

Smrt George Floyda, po níž Spojené státy zachvátila nejsilnější vlna protestů proti rasismu za poslední desetiletí, je mnohými vnímána jako symbol policejní brutality a přetrvávajícího „systémového rasismu“ v zemi s bohatou minulostí rasové nespravedlnosti.