Chráněnou amazonskou půdu nabízeli na Facebooku. Brazilský soud případ vyšetřuje

Brazilský nejvyšší soud v úterý nařídil zahájit vyšetřování prodeje půdy v amazonském deštném pralese na inzertních stránkách Marketplace sociální sítě Facebook. Informoval o tom server BBC News Brasil, který na tyto inzeráty minulý týden upozornil. Některé nabízené pozemky jsou v chráněných oblastech, a patří tak k území domorodých obyvatel, kteří o jejich prodeji neměli tušení.

Dítě z amazonského kmene Uru-eu-wau-wau
Zdroj: Reuters Autor: Ueslei Marcelino

Reportáž BBC News Brasil byla zveřejněná v pátek pod názvem Amazonie na prodej: ilegální trh chráněných oblastí na Facebooku. Odhalila desítky inzerátů, v nichž se za miliony brazilských realů prodávají části lesa či nedávno odlesněná území z Amazonie.

Soudce nejvyššího soudu Luís Roberto Barroso nařídil vyšetřování v rámci jiné kauzy, která se týká stížnosti sdružení domorodých obyvatel a několika politických stran na federální vládu kvůli nedbalosti v ochraně indiánů před nemocí covid-19.

Některé z nabízených pozemků na inzerci Facebooku se nachází na území indiánů kmene Uru Eu Wau Wau a podle Barrosa tam epidemickou situaci výrazně zhoršila právě „přítomnost vetřelců“, kteří ilegálně zabírají půdu v amazonském pralese.

Soudce Barroso ale zdůraznil, že vyšetřování se nemá týkat jen tohoto kmene, ale všech oblastí, jež patří i jiným indiánským kmenům.

Odlesňování přetrvává

Reportáž znovu upozornila i na pokračující odlesňování amazonského deštného pralesa. To provádí organizované skupiny, které mají podle BBC dobré advokáty a často i vazby na vlivné politiky.

Kvůli odlesňování Amazonie se v posledních dvou letech stal terčem kritiky brazilský prezident Jair Bolsonaro. Ten upřednostňuje ekonomické zájmy před ekologickými a nesnaží se odlesňování bránit. Ostře ho kritizoval předloni například francouzský prezident Emmanuel Macron, jehož pak Bolsonaro obvinil z vměšování a z koloniálního smýšlení.

Amazonský deštný prales leží ze 60 procent na území Brazílie a hraje významnou roli v pohlcování skleníkových plynů, jež přispívají ke změnám klimatu. Je také místem neobyčejné pestrosti života, kterou po jeho vykácení není možné velmi dlouho obnovit.