Rebelo de Sousa zůstane portugalským prezidentem, zvítězil již v prvním kole

Portugalským prezidentem zůstane po lednových volbách Marcelo Rebelo de Sousa. Voliči o tom rozhodli již v prvním kole, v němž dostal dosavadní prezident většinu hlasů. Po sečtení 98 procent odevzdaných lístků mu náleželo necelých 62 procent z nich.

Marcelo Rebelo de Sousa
Zdroj: ČTK/AP Autor: Luis Vieira

Bývalý předseda portugalské sociálnědemokratické strany – což je ovšem navzdory názvu středopravicová liberálně konzervativní partaj – Marcelo Rebelo de Sousa si nevyzkouší druhé kolo prezidentských voleb.  Také před pěti lety získal svůj první mandát již v prvním kole, kdy dostal hlasy 52 procent voličů, a letos zvítězil ještě přesvědčivěji, přestože čelil pěti protikandidátům oproti dvěma z minulých voleb.

Projekce veřejnoprávní televize RTP přisoudila druhé místo ve volbách kandidátce socialistů Aně Gomesové. Třetí bude zřejmě André Ventura ze strany Chega, která je považována za populistickou. Ačkoli doufal v druhé místo, je i tak podle agentury AFP jeho výsledek potvrzením rostoucího vlivu pravicového populismu v zemi.

Volební účast se pohybovala mezi 45 a 50 procenty, což je podobné jako před pěti lety. Portugalským prezidentským volbám předcházela debata o tom, zda je neodložit. Podle průzkumů by tomu byly daly přednost dvě třetiny Portugalců. Nevyplnily se však nejčernější předpovědi, které odhadovaly, že volební účast spadne až ke 20 procentům.