„O víkendu jsme tu měli silný provoz,“ řekl Jens-Christian Wagner magazínu Der Spiegel. Parkoviště u památníku poblíž durynského Výmaru podle něj zaplnili kvůli sněhu milovníci zimních sportů a nikoli zájemci o prohlídku. „Některé stopy po sáňkách končily u masových hrobů,“ dodal.
Podle ředitele je pochopitelné, že lidé míří do přírody, měli by ale respektovat pravidla a v areálu památníku se chovat uctivě a s patřičnou pietou k desítkám tisíc lidí, kteří tu přišli o život. Podle něj je nepřijatelné, že sem lidé přicházejí za sportem nebo na procházku se psy. „Sportovní aktivity narušují klid mrtvých. S časovým odstupem lidé ztrácejí historickou citlivost,“ postěžoval si Wagner.
V Buchenwaldu mezi vytvořením tábora v roce 1937 a jeho osvobozením americkou armádou v dubnu 1945 zahynulo asi 56 tisíc lidí. Dalších více než 20 tisíc přišlo o život v pobočném táboře, vytvořeném kvůli výrobě raket V2. Buchenwaldem prošlo i zhruba 7800 Čechoslováků, včetně spisovatelů Ferdinanda Peroutky, Josefa Čapka a Arnošta Lustiga.