KLDR oznámila, že předvedla nové balistické střely odpalované z ponorky

Severní Korea na čtvrteční armádní přehlídce pravděpodobně předvedla nové balistické střely odpalované z ponorky (SLBM). S odvoláním na státní média o tom informovala agentura Reuters. Přehlídka se konala krátce po skončení sjezdu vládnoucí Korejské strany práce, na němž vůdce KLDR Kim Čong-un slíbil posílit jaderný a další zbrojní arzenál země.

Video Události
video

Události ČT: Nová severokorejská zbraň

Na přehlídce v hlavním městě Pchjongjangu se ukázaly řady pochodujících vojáků a vojenské techniky včetně tanků a raketometů. Na závěr podle analytiků předvedl režim nový druh balistických raket a střel SLBM (submarine-launched ballistic missile), které vezly nákladní automobily.

„Nejmocnější zbraně na světě, střely odpalované z ponorek, vjely jedna po druhé na náměstí a silně demonstrují moc revolučních ozbrojených sil,“ uvedla severokorejská agentura KCNA.

KLDR tento typ střely poprvé testovala v srpnu 2016 a podle analytiků se snaží vyvinout ponorku, která by rakety byla schopná odpalovat.

Raketonosné ponorky mohou uniknout satelitům

Podmořská balistická střela SLBM odpalovaná z ponorky dokáže dopravit na místo určení s vysokou přesností bojovou hlavici, většinou vybavenou jadernou nebo termonukleární náloží. Raketonosné ponorky mají velký strategický význam, neboť mohou zůstat skryty před satelity protivníka a odpálit svůj náklad v relativním bezpečí volného oceánu.

Osmidenní sjezd Korejské strany práce, který začal 6. ledna, byl první od roku 2016, předtím se konal v 80. letech minulého století. Očekávalo se, že tuto událost završí v Pchjongjangu vojenská přehlídka.

Kim opět označuje USA za nepřítele

Ukázka zbrojního arzenálu přišla pár dnů před inaugurací nového amerického prezidenta Joea Bidena, sázka na toho současného vůdci KLDR nevyšla. Jednání mezi Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem vypadalo slibně po prvním summitu v Singapuru v červnu 2018, po kterém oba říkali, že se mezi nimi vytvořil vztah. KLDR ale neplnila závazky a další summit o rok později ve Vietnamu skončil krachem.

KLDR se nedočkala ani zrušení sankcí, ani uznání statusu jaderné velmoci nebo deklarace o konci Korejské války. Těsně před změnou v Bílém domě Kim označuje Spojené státy za úhlavního nepřítele.