Jihokorejský exprezident byl zadržen, nastoupí výkon trestu za korupci

V Jižní Koreji v pondělí zadrželi někdejšího prezidenta I Mjong-baka, jemuž minulý týden nejvyšší soud potvrdil sedmnáctiletý trest vězení za korupci. Jak informovala agentura AFP, pokud současný prezident neudělí svému předchůdci milost, stráví osmasedmdesátiletý I Mjong-bak zřejmě zbytek života ve vězení.

Jihokorejský exprezident I Mjong-bak
Zdroj: ČTK, ZUMA Autor: Lee Sang-Ho

I Mjong-bak byl v úřadu v letech 2008–2013 a proces s ním začal v roce 2018. AFP upozornila, že v Jižní Koreji podobně jako I Mjong-bak skončili i další bývalí prezidenti, odsouzeni byli čtyři z ještě žijících.

I Mjong-bak v pondělí odjel ze svého domu na jihu Soulu, u silnice na něj čekali jeho příznivci i kritici s patřičnými hesly. Po zaregistrování v úřadu prokurátora bude převezen do věznice na východě hlavního města.

Podle jihokorejského tisku je pro něj připravená cela o 13 metrech čtverečních, v níž bude sám. V jiných případech v takto velkých celách přebývá šest i sedm trestanců. I Mjong-bak bude mít k dispozici televizor, toaletu, skládací matraci i prádelník. Bude ale trvale pod dohledem vězeňského strážce.

Soud exprezidentovi zvýšil délku trestu

Nejvyšší soud potvrdil exprezidentovi trest vězení ve čtvrtek, I Mjong-bak podle rozsudku zpronevěřil přes 25 miliard wonů (přes 500 milionů korun) a přijal dalších 9,4 miliardy wonů na úplatcích.

I Mjong-bak byl v roce 2018 původně odsouzen k 15letému trestu a téměř rok si z něj odpykal. Odvolací soud pak délku trestu zvýšil, avšak povolil propuštění na kauci, dokud se nevyřeší odvolání k nejvyššímu soudu.

Ve vězení skončila i bývalá prezidentka Pak Kun-hje, která nastoupila do funkce po I Mjong-bakovi. Odstoupit musela v roce 2017 kvůli korupčnímu skandálu a za mřížemi si odpykává nyní dvacetiletý trest. Před ní byli za vlastizradu a korupci odsouzeni i další někdejší prezidenti Čon Du-hwan a Ro Tche-u, kteří vládli v 80. a na začátku 90. let.

Předchůdcem I Mjong-baka byl liberál Ro Mu-hjon. Ten spáchal v roce 2009 sebevraždu, když začalo vyšetřování podezření z korupce, jež se týkala jeho rodiny.