Protesty proti Lukašenkovi v Bělorusku pokračují, centrum Minsku uzavřely stovky policistů a vojáků

V Bělorusku se v neděli opět demonstruje proti autoritářskému režimu Alexandra Lukašenka. Podle agentury DPA se do protestů navzdory přítomnosti velkého počtu policistů a vojáků zapojilo více než 100 tisíc lidí. Agentura Ria Novosti s odkazem na běloruské ministerstvo vnitra uvedla, že bezpečnostní síly proti demonstrantům ve městě Lida na západě země použily slzný plyn a zadržely desítky lidí.

Video Události
video

Události: Protesty v Bělorusku

Zdroj: ČT24

Centrum hlavního města Minsku podle DPA uzavřely stovky policistů a vojáků. Úřady v centru města uzavřely některé stanice metra a vypnuly vysokorychlostní internet pro mobilní telefony, aby lidem zkomplikovaly domluvu ohledně protestů.

„Dnes je zvláštní den,“ uvedla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Ta před necelými dvěma týdny vyzvala Lukašenka, aby do neděle 25. října odstoupil a propustil všechny politické vězně, jinak zemi v pondělí ochromí celostátní stávka. To se ale nestalo.

Lukašenko vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, Evropská unie, Spojené státy i další země považují výsledky za zmanipulované.

Protesty v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce, a to přes četné zatýkání a mnohdy brutální zákroky bezpečnostních sil vůči demonstrantům. Nejvíce lidí vychází do ulic protestovat proti Lukašenkovi právě v neděli.