Mexiko žádá po papeži omluvu za utrpení původních obyvatel při dobývání Aztécké říše

Mexický prezident v otevřeném dopise vyzval papeže Františka, aby se Vatikán omluvil za roli katolické církve při španělském dobývání Aztécké říše před pěti sty lety. Zároveň ho požádal o zapůjčení rukopisů z mexické předkoloniální a koloniální éry, které se nacházejí ve vatikánské knihovně, uvedla agentura AP.

Andrés Manuel López Obrador
Zdroj: Reuters Autor: Edgard Garrido

„Katolická církev, španělská monarchie a mexická vláda by se měly veřejně omluvit za zneužívání, které prožili původní obyvatelé,“ napsal mimo jiné mexický prezident Andrés Manuel López Obrador.

Španělé pod velením conquistadora Hernána Cortése dobyli Aztéckou říši v srpnu 1521. Položili tak základy své koloniální moci ve střední Americe na další tři století.

Katolická církev přitom sehrála důležitou roli, zakládala misie a obracela původní obyvatele na křesťanství. Miliony jich během španělského dobývání zemřely, ať už kvůli násilí nebo v důsledku epidemií.

Vatikán zatím nereagoval

Mexický prezident požádal Španělsko a Vatikán o podobnou omluvu už loni, nicméně Madrid se kát odmítl s tím, že příchod Španělů na mexické území před pěti sty lety nemůže být posuzován podle současných kritérií.

Papež František se naopak v roce 2015 omluvil Bolívii za roli církve při utrpení obyvatel Latinské Ameriky za španělské koloniální éry. Na současnou výzvu mexického prezidenta Vatikán zatím nereagoval.

Úřady v hlavním městě Mexika mezitím v sobotu odstranily sochu objevitele Ameriky Kryštofa Kolumba, jako důvod uvedly restaurování skulptury. Aktivisté na pondělí 12. října, tedy v den, kdy Kolumbus připlul v roce 1492 do Ameriky, plánovali její stržení, podotkla AP.

Prázdný podstavec po odstranění Kolumbovy sochy
Zdroj: Reuters
Autor: Gustavo Graf